Обставини, котрі вкотре змушують націонал-демократів гуртуватися, мають місце не лише через характер влади, а й через нерішучість опозиції, зазначає керівник управи обласної організації Народного руху Микола Мельник.
«Нарешті. Знаєте, як кажуть – «поки грім не вдарить – Іван не перехреститься». Так от і ми, коли дійшло до того, що найвідоміших і найактивніших лідерів опозиції арештували – тільки тоді ми зібралися й почали щось… поки що почали говорити», – зауважив Мельник.
На початку прес-конференції депутат Рівненської міськради Марія Конощук розповіла про інцидент 8 серпня, коли активісти «Батьківщини» виїжджали рейсовим автобусом до Києва. Як тільки автобус рушив – його зупинили автоінспектори і ще двоє людей у цивільному. Водія забрали й повезли до міліції. Його відпустили лише через годину після втручання народного депутата Юрія Прокопчука. Методи, якими користувалися правоохоронці, особливо під Печерським судом в Києві, нагадують 2004 рік, кажуть представники «Батьківщини».
Однак, як зауважує депутат Рівненської міськради, «свободівець» Олександр Лащук, «Батьківщина» сама не в змозі протидіяти репресивній машині. Він наголошує, що відповідні звернення вже були ухвалені в західних областях, де більшість в радах має «Свобода». Але там, де «Батьківщина» в більшості, депутати не завжди здатні самоорганізуватися і зробити відповідні заяви, каже він. «Це симптоматично, бо партія є доволі ліберальною, і їй важко контролювати своїх депутатів, які пройшли за тими списками й по тих округах», – зазначив Лащук.
Захистити «маленького українця»
Як пояснила голова обласної організації Української народної партії Світлана Ніколіна, звернення та проекти рішень міститимуть не лише заклики на захист Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, а й на захист місцевих громадян. Скажімо, директора однієї з сільських шкіл Радивилівського району, в організації побиття якого опозиція звинувачує голову районної адміністрації. Перебіг кримінальної справи з цього приводу загальмувався не без втручання влади, зауважує Ніколіна.
Як пояснив з цього приводу голова Рівненської облдержадміністрації Василь Берташ, справа про побиття директора однієї з сільських шкіл – «на контролі» в його заступника. «Там відбуваються експертизи, і якщо тільки буде встановлено, що він (голова райдержадміністрації – ред.) причетний, його буде звільнено», – сказав Берташ.
На прес-конференції йшлося також про колізію з приводу освячення новоствореного музею на батьківщині Пересопницького Євангелія, яке має відбутися 29 серпня. Національно-демократичні сили прагнуть не допустити на святкування 450-річчя Української Першокниги представників Московського патріархату, однак наполягають на самій церемонії освячення. А ще на сесії, кажуть депутати, йтиметься про незаконність скасування указів Президента Ющенка про присвоєння звання Героїв України Роману Шухевичу та Степанові Бандері.
Тим часом відповідь з приводу активізації опозиційних сил у голови адміністрації Василя Берташа така: «Знаєте – неофіційно вже розпочалася передвиборча кампанія…»
Тож позачергові сесії, котрі мають відбутися найближчими днями, обіцяють бути гарячими. Або не скликатися, якщо їх не зорганізує виконавчий апарат, додав свободівець Олександр Лащук. У такому випадку вони відбуватимуться просто на майданах Рівного.
Безстрокова акція протесту опозиціонерів має розпочатися в четвер із пікетування позачергової сесії обласної ради. Результат цієї сесії, кажуть опозиціонери, свідчитиме про перспективи існування націонал-демократичного табору на Рівненщині.