«В принципі, все треба слухати: і українську, і зарубіжну, і російську, але якісну музику. Я дивлюсь телевізор, слухаю радіо і що ми там чуємо? Одне російське», – каже вуличний музикант.
В Україні панує засилля низькопробної музики
У Львові є місцеві радіостанції, щонайбільше дві, які не транслюють російську попсу, запрошують в ефір українських музикантів та виконавців і це аж ніяк не шкодить їхнім рейтингам. У розмові з Радіо Свобода продюсери зазначили, що вони не транслюватимуть менше української музики, бо її замовляють слухачі.
В Україні панує засилля загалом низькопробної музики і не лише російськомовної, вважає клавішник Роман Лозинський, який працював у «Ватрі» з композитором Ігорем Білозіром. Політики хочуть віддати український ринок грошовитому російському шоу-бізнесу, переконаний музикант. Відтак перед молодими виконавцями будуть взагалі зачинені усі радіо- та телеефіри, говорить Роман Лозинський.
«У нас є засилля кальки, англомовної, будь-якої, вона несеться з Росії, де є капітал. Для українця в Україні, так як це є в Канаді і Франції для канадійців і французів, мають бути відчинені всі державні і недержавні ФМ-радіостанції, якщо пропонується якісна музика. Я також є противником неякісної української музики, особливо кальки. Це засилля низькопробної кальки, попси, просто жах. Нині у Палаці України забудуть, що таке виступи українських виконавців. Бо лиш Кіркоров, Алла Борісовна і так далі… ФМ-станції заполонені російськомовною музикою. Мафіозні структури роблять великі гроші, їм належать ЗМІ і вони нав’язують російське. Це імперський варіант. Тоді казали, що найкраще в СРСР, що найкраща естрада, ніби ніде не існувала естрада. А їхні, не наші, народні депутати вважають, що це нормально дати мені 25%, крихти. Забрати гроші, забрати пільги, залишити нас без мови і з нас раба зробити, неоколоніальний варіант. Ви собі на заводах співайте, зі своїми кольорами. А ми гроші ділитимемо», – наголосив у розмові Роман Лозинський.
Люди мають ностальгію до української естради – Кедринський
Нині учасники першого складу гурту «Ватра» кінця 70-х і початку 80-х знову зібрались разом і створили акустичний проект. Вони вірять, що нині є потреба в українській авторській пісні та романсі. Люди мають ностальгію до української естради на тлі російськомовної попси, яка постійно лунає з радіо та телеефірів, наголошує музикант Юрко Кедринський.
«Ми не збирались продовжувати концертну діяльність, але нас підштовхнули самі люди, які почали дзвонити і запрошувати, так і все знову почалось і тут учасники ще старої «Ватри» кінця 70-х. Нам приємно збиратись, доносити пісні Ігоря Білозіра до людей», – зауважив музикант.
Яку музику слухають львів’яни і як вони оцінюють рішення парламентарів щодо обмежень української музики в теле- та радіопросторі? З цим запитанням я звернулась і до перехожих.
– Вважаю, що це неправильне рішення, бо україномовна музика виживає в цій країні. Це совєтизація суспільства, заганяння його під вплив Росії.
– Ми й так мало чуємо українську пісню. Її просто немає. Це так не може бути.
– Я сам музикант, ще навчаюсь. Як так може бути в Україні? Адже і мова, і пісня мають бути українськими. Я слухаю різну музику, і джаз, і класику, і сучасну, і різними мовами. Однак молодим виконавцям просто не реально сьогодні зазвучати в українських ефірах. Гроші і влада мають бути.
– Все ж ми надаємо перевагу україномовній пісні. Так зараз, на жаль, склалося, що дуже мало на радіо і телебаченні звучить української пісні.