Знайти квітку папороті, вмитися росою, очиститися вогнем і зустріти свою долю – все це можна встигнути лише за одну ніч, з 6 на 7 липня. В ці дні давні слов’яни проводжали весняне сонце – Ярило, і зустрічали літнє – Купала.
Треба було людям нагадати, що сонечко буде йти на спад. А можливо, люди відтворювали все те, що відбувається в природі на свій ладЯрослава Музиченко
Кропива проти відьом
Втім, перш ніж вітати Купала, треба вберегти себе від неприємностей у ніч до свята. Адже, за народними повір’ям, раз на рік, в ніч перед Купалом звільнялися нечисті сили. Відьми, русалки, чорти до самого ранку створювали неприємності людям. Аби вберегтися від нещасть, у ніч перед Купала необхідно відгородити себе від нечисті.
«Щоб відьма не залізла у двір, до колодязя, почали затикати в любі двері кропиву. Щоб коли вона протягла руки, щоб вона собі їх попекла і не зробила якоїсь підлості», – розповідає народна народна майстриня і фольклорист Уляна Кот.
Зранку, коли відступали нечисті сіли, на землю опускалося нове, літнє сонце. Все довкола набувало чарівних і цілющих властивостей. «Беруть полотнинку рано вранці, ще до світанку, накладають її на росяні трави, а потім цю росу зціджують в бляшаночку. Така роса вважалася дуже помічною на очі», – повідала Радіо Свобода Ярослава Музиченко.
Традиції забулися, все – за сценарієм
Проте для багатьох українців сьогодні давні купальські традиції нічого не важать, говорить етнограф Олексій Доля. Вони радше вироджуються, ніж відроджуються.
Те, що зараз роблять, – це не зовсім Купала. Це скоріше виродження. Зараз все роблять за якимось сценарієм, який був написаний у 80-х рокахОлексій Доля
Однак, продовжує етнограф, у столиці все ж іще є кілька місць, де можна побачити найбільш автентичне святкування Івана Купала: це, зокрема, музей Пирогів, парк «Київська Русь» та центр народознавства «Мамаєва слобода».