П’ятничний маршрут Президента України Віктора Януковича та урочистості за його участі були повністю ізольовані від простих українців. Вранці він відвідав пам’ятники князю Володимиру Великому, президентові УНР Михайлу Грушевському і поету Тарасові Шевченку. Тому Володимирська гірка і парк Шевченка зранку були оточені правоохоронцями, а Президента супроводжували тільки акредитовані журналісти та люди з його оточення. Своє вітання до Дня Незалежності глава держави проголосив не просто неба, і навіть не на Софійській площі, де зібралися прихильники Партії регіонів, а у палаці «Україна», куди пускали тільки за запрошеннями.
У своїй промові Віктор Янукович вкотре звинуватив у проблемах українців попередню владу та «деструктивну опозицію», і пообіцяв продовжити реформи, подолати корупцію та створити більшу свободу для бізнесу. Власне, він повторив тези своєї програми на президентських виборах 2010 року. А крім того – виступив «проти євроінтеграції за будь-яку ціну».
Ми не виконуємо зовнішніх директив щось сліпо копіювати чи необґрунтовано насаджувати в УкраїніВіктор Янукович
«Політика перетворень, яку ми зараз здійснюємо – це наш вільний вибір. Ми не виконуємо зовнішніх директив щось сліпо копіювати чи необґрунтовано насаджувати в Україні. Курс на оновлення – це реалізація прагнень самого українського народу», – зазначив глава держави у зверненні.
Виступ Президента з палацу «Україна» транслювали на Софійську площу, де зібралися близько 4 тисяч прихильників Партії регіонів. Одночасно представники Об’єднаної опозиції провели багатотисячну ходу від Михайлівської площі до парку Шевченка. За підрахунками правоохоронців, у ній взяли участь до 25 тисяч осіб. Учасники мітингу змогли почути записане в ув’язненні аудіозвернення колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Вона закликала українців не впадати у відчай, не зважати на спроби розділити Україну за мовною чи іншою ознакою, а натомість – боротися з режимом Януковича.
Нас, цілу націю, хочуть штучно зістарити, загасити мрії, затоптати давно накреслений позитивний шляхЮлія Тимошенко
«Нас, цілу націю, хочуть штучно зістарити, загасити мрії, затоптати давно накреслений позитивний шлях. Я хочу сьогодні вас запитати, незалежно від вашої партійності, чи взагалі аполітичності. Чи готові ви погодитися з таким безславним розвитком нашої національної історії?» – сказала в аудіозверненні Тимошенко.
Чорні вишиванки й регіонали, яким не заплатили за мітинг
У п’ятницю в Києві майже не було конфліктів та зіткнень на політичному ґрунті. Виняток – коли з Софійської площі регіонали намагалися вигнати кількох активістів у чорних вишиванках із плакатом: «Мову підписали – свято зіпсували».
Ми одягли чорні вишиванки, щоб показати, що цьогорічне свято Незалежності – зіпсоване. Депутати-зрадники на чолі з Литвином та Януковичем протягли мовний законНаталя Соколенко
«Ми одягли чорні вишиванки, щоб показати, що для нас цьогорічне свято Незалежності – зіпсоване. Депутати-зрадники на чолі з Литвином та Януковичем протягли мовний закон, який обмежує сферу вжитку української мови. Нас було дуже мало, однак від Михайлівської площі ми пройшли до оточеного автобусами й наметами місця мітингу регіоналів. Там розгорнули плакат «Мову підписали – свято зіпсували». Учаснику мітингу реагували на це спокійно, однак молодики спортивної зовнішності підійшли та спробували нас виштовхати з Софійської площі», – розповіла організатор акції у чорних вишиванках, кандидат у депутати, журналіст Наталя Соколенко.
Вона каже, що конфлікту перешкодила міліція, яка, проте, попросила її з однодумцями не дратувати регіоналів.
Про ще один випадок депутат Київради від опозиції Зорян Шкіряк написав у своєму блозі. За його словами, він бачив, як сварилися юнаки з прапорами Партії регіонів, вимагаючи грошей в якогось чоловіка у цивільному – «за участь у мітингу». Інших підтверджень цього факту немає. Мітингувальники-регіонали на запитання Радіо Свобода говорили, що прийшли добровільно і безкоштовно, а прапори України (усі – стандартного розміру) принесли власні.
Незалежність-2012: одразу три рекорди
Учасники опозиційної ходи розгорнули найбільший в історії прапор України – 40 на 60 метрів, цей факт був записаний до національної Книги рекордів.
У п’ятницю в центрі Києва було дуже багато людей у вишиванках. Це теж стало своєрідним рекордом. Щорічний парад вишиванок, який пройшов центром столиці від Хрещатика до Співочого поля, зібрав 7 тисяч людей – це найбільша за історію хода в українському національному одязі, в якій до того ж, представлено найбільше регіонів. Ще одним рекордом стала кавалькада із 18 гігантських писанок 3 на 4 метри, на дерев’яних возах, які тягли квадрацикли. Писанки прикрашали орнаменти з різних куточків України.