Доступність посилання

ТОП новини

«Вотергейт» у Сербії: президент стверджує, що його прослуховують


Белград – У Сербії, як і в минулому, так і сьогодні, багато хто припускає, що деяких опозиціонерів та бізнесменів прослуховують. Однак виявляється, що не можуть почуватися безпечно ані чільні особи держави.

Президент Томислав Николич у четвер увечері в інтерв’ю на центральному державному телебаченні заявив: «Ми потрапили в гадюче кодло, між людей, які користаються високими посадами в багатьох службах для панування над життями інших, між людей, які відважилися прослуховувати спершу мене, відтак і (віце-прем’єра) Александра Вучича. Ми мусимо розстежити це до кінця. Так не можна жити в Сербії».

Президентське «ми», пояснив Николич, означає нинішню правлячу коаліцію та його найближчих співробітників.

Сербський президент відмовився уточнити, хто прослуховує його та хто надав йому інформацію про це. Центральна служба безпеки у п’ятницю розповсюдила повідомлення, в якому мовиться, що главу держави прослуховують «протягом довшого часу», без уточнення, чи йдеться про тижні чи про місяці.

Щодо віце-прем’єра Вучича, дозвіл для прослуховування його телефону підписав керівник одного з відділів кримінальної поліції. Вучич є координатором служб безпеки у справах корупції та організованої злочинності.

Прем’єр-міністр Івіца Дачич, котрий одночасно є міністром внутрішніх справ, каже, що йшлося про помилку поліції: той, хто підписав наказ для прослуховування, не знав, що йдеться про віце-прем’єра. Адже в документі був лише номер телефону, без імені власника.

Урядовців прослуховують служби, пов’язані з бізнесменами?

Згідно з законом, в Сербії наказ для прослуховування може підписати лише слідчий суддя – в разі, якщо є підстави підозрювати, що певна особа займається незаконною діяльністю. Звичайно ж, законом прослуховування глави держави та членів уряду не передбачене.

Белградський журналіст Филип Шварм, котрого вважають експертом, коли йдеться про поліцію та служби безпеки, зазначив: «Найнебезпечніше було б, якщо б виявилося, що в рамках таємних служб є фракції, котрі відірвалися від контролю й таким чином їм стало можливо прослуховувати носіїв державної влади. Це було б дуже небезпечним, як тоді, в дев’яності роки. Поряд із цим, є сильні індивіди в організованій злочинності та інших центрах, є сили, котрі це можуть робити завдяки технології. Це так само є небезпечним, як і перший варіант, оскільки на підставі цього можна зробити висновок, що влада перебуває не там, де повинна бути, а в певних неформальних структурах».

Белградські журналісти та політичні діячі, які просять не називати їхніх імен, висловлюють припущення, що урядовців прослуховують служби, пов’язані з бізнесменами, котрі розбагатіли в дев’яності роки, за часу владарювання Слободана Мілошевича. Йдеться про бізнесменів, чию діяльність почала розслідувати нинішня влада, конкретно перший віце-прем’єр Вучич.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG