Доступність посилання

ТОП новини

Азаров каже про покращення, а Світовий банк погіршує прогнози ВВП


Київ – Прем’єр Микола Азаров заявляє, що впродовж минулого року життя в Україні покращилося, оскільки продукти харчування подешевшали, а обсяг депозитів громадян зріс. Про це він заявив у середу на засіданні Кабміну. Банкіри та економісти зі статистикою прем’єра погоджуються, але кажуть, що на рівень життя громадян ці фактори не вплинули. І доки урядовці очікують на новий кредит від МВФ, Світовий банк у чотири рази погіршив прогноз зростання ВВП України в наступному році.


За словами українського Прем’єр-міністра Миколи Азарова, попри нестабільну економічну ситуацію у світі, роздрібний товарообіг в Україні за минулий рік зріс на 16%, а порівняно з 2009 роком – на 50%.
На 7-22 % знизились ціни на овочі, яйця, цукор, рис, продукти переробки зернових, молоко та молочну продукцію, масло.
Микола Азаров

«Тобто люди почали вкладати в купівлю товарів і послуг наполовину більше ніж три роки тому. У минулому році було зафіксоване вагоме зниження цін на дуже важливі товари. Так, на 7-22 % знизились ціни на овочі, яйця, цукор, рис, продукти переробки зернових, молоко та молочну продукцію, масло. Вперше за останні 8 років зросло виробництво молока (порівняно з 2011 роком на 3%). Причому це відбувалося в умовах стабільної цінової ситуації. Вдруге за роки незалежності індекс споживчих цін у 2012 році був нижчий від минулорічного і становив 99,8%», – сказав Микола Азаров.

Обсяг депозитів зріс за рахунок великих відсотків – експерт

При цьому, прем’єр додав, що в Україні ще й зріс обсяг депозитів від населення – у минулому році майже на 60 мільярдів гривень. «У цей же час обсяг депозитів громадян у банку виріс минулого року майже на 60 мільярдів гривень, або на 19%. А порівняно з 2009 роком – на 155 мільярдів гривень, або на 73%. Депозити населення в банках сьогодні досягли 366 мільярдів гривень, а це, між іншим, дорівнює річним доходам державного бюджету».

Темпи зростання активів банків у 2012 році знизились майже вдвічі і тому банки притягували депозити населення за рахунок високих відсоткових ставок, пояснює президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
Банки для того, щоб вирішувати проблеми з ліквідністю, змушені були задирати страшно відсоткові ставки. Деякі банки навіть пропонували більше ніж 30%, навіть 35%.
Олександр Сугоняко

«В 2012 році відсоткові ставки по строковим депозитам населення в грудні сягали 20% а то й 22% в окремі дні. Для порівняння в найбільший «розгул» кризи в лютому 2009 року відсоткові ставки за депозитами були 20,6%. В нас кризи немає, а відсоткові ставки отак підскочили. – Банки для того, щоб вирішувати проблеми з ліквідністю, змушені були задирати страшно відсоткові ставки. Деякі банки навіть пропонували більше ніж 30%, навіть 35%. І природно, що таким чином вони притягували цей ресурс. Але це ні про що не говорить. Це говорить про те, що у банків не було коштів, ліквідності не було і для того, щоб вирішувати цю проблему, вони за таку ціну брали гроші у населення», – каже Олександр Сугоняко.

«2012 рік явно не можна занести в плюс до економічного розвитку»

А несли українці гроші в банк під високі відсотки, щоб захистити свої гривневі доходи від інфляції і девальвації, додає економіст Андрій Новак.
Заяви Прем’єр-міністра, що українці стали жити краще за критерієм збільшення депозитів не відповідають дійсності.
Андрій Новак

«Заяви Прем’єр-міністра про те, що в 2012 році українці стали жити краще за критерієм збільшення депозитів у банківській системі, м’яко кажучи, не відповідають дійсності, тому що є більш об’єктивний критерій – динаміка реальних доходів населення і динаміка реальних цін на ті споживчі товари і послуги, якими більшість населення користується. В той же час стан реальних доходів населення і цін на той реальний кошик, яким живе більшість українців, говорить про те, що 2012 рік явно не можна занести в плюс до економічного розвитку як країни в цілому, так і фінансового стану переважної більшості українців», – каже економіст.

Тим часом Світовий банк погіршив прогноз зростання українського ВВП (з 3,5% до 2,2%) наступного року. Про це йдеться в новому аналітичному огляді банку про глобальні економічні перспективи. Відтак Світовий банк прогнозує, що ВВП України зросте у 2013-му лише на 0,5%. Раніше він прогнозував – 2%.

Водночас перший віце-прем’єр Сергій Арбузов і міністр фінансів Юрій Колобов вирушили до США. Економісти припускають, що таким чином урядовці налагоджують роботу з потенційними інвесторами та готуються до приїзду місії МВФ в Україну, запланованого на 24 січня. Перш за все, прогнозують фахівці, у США йтиметься про узгодження попередніх сум, на які могла б Україна розраховувати. Раніше перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов заявляв, що Україна розраховує отримати новий кредит від МВФ у сумі 15 мільярдів доларів.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG