Доступність посилання

ТОП новини

Найбагатші та найвпливовіші на форумі у Давосі під критичними поглядами


Давос, Швейцарія – 23 січня починає роботу щорічне засідання Всесвітнього економічного форуму у швейцарських Альпах, який називають найвпливовішим зібранням підприємців, політиків та фахівців. За понад 40 років існування форуму у Давосі зросла також кількість тих, хто закликає не покладати надто великих надій на те, що, зібравшись в одному місці, впливові діячі зможуть вирішити хоч якусь нагальну проблему світової економіки.

Засновник і виконавчий директор ВЕФ Клаус Шваб наголошує на глобальності сучасних економічних завдань.

«Економічна криза зробила усіх нас більш обережними й егоїстичними, а якщо говорити про держави, то більш націоналістичними. У результаті багато проблем, які треба вирішувати на глобальному рівні, відкладені. Погляньте на зусилля у справі викидів вуглецю. Можна говорити про багато інших. Діалоги в Давосі повинні відбуватися в дусі справді глобального громадянства, що означає пошуки вирішень в інтересах глобальної спільноти і в інтересах наступних поколінь», – каже Клаус Шваб, який приймає гостей на кілька днів у Давосі.

Проте значна частина з них туди приїздить для того, щоб гарно провести час на чудовому лижному курорті, налагодити ділові контакти, показати себе й побачити інших.

Тим часом гостро постає питання економічної нерівності та кризи середнього класу навіть у відносно благополучних країнах.

Роль мільярдерів


Христя Фріланд, журналістка з українським корінням, яка зараз є головним редактором міжнародної новинної агенції Reuters, по дорозі у Давос говорила у Лондонській школі економіки про олігархів.

Христина Фріланд
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Фріланд написала книгу Plutocrats: The Rise of the New Global Super-Rich and the Fall of Everyone Else про зростання впливу надбагатих людей, яких називають представниками 1%.

Визнаючи важливість економічної свободи і винагороди за талант і працю, Христина Фріланд наголошувала на загрозі, що може поставати від багатіїв.

Не можна уникнути, щоб більший економічний вплив цієї маленької групи не перетворювався на більший політичний голос
Христя Фріланд
«Ключовою проблемою, про яку не досить думають, є політекономія процесу зростання нерівності доходів. Мені з цим важко і це, як на мене, справді небезпечно. Бо не можна уникнути, щоб більший економічний вплив цієї маленької групи не перетворювався на більший політичний голос. А спокуси скористатися тим голосом, щоб перекособочити правила на свою користь, якщо ви на самій верхівці, на мою думку, неймовірно великі. Ми можемо теоретично мати ідеальну політичну систему і вміти обмежувати ту силу, але нам точно треба мати на увазі, що ця величезна проблема реальна», – сказала Христя Фріланд, наголосивши водночас, що вона сама є прихильницею демократичного капіталізму і бачить переваги заохочення вільного підприємництва.

Тим часом у самій Швейцарії в останні роки активізувався рух за зменшення розриву у доходах. Кілька політичних сил готують референдуми з приводу розмірів податків на супербагатіїв та, наприклад, обмеження зарплат директорів компаній.

Сам засновник ВЕФ у Давосі Клаус Шваб, а також французький президент Франсуа Олланд заявляли про підтримку ідеї, щоб найвищі посадовці в компаніях, зокрема у банках, не могли отримувати зарплату вищу, ніж, наприклад, у 20 разів від найменш оплачуваного працівника тієї ж фірми.

Цікаво буде побачити, наскільки гучно може пролунати ця тема у Давосі в наступні кілька днів, але у будь-якому випадку вирішувати її будуть не на форумі на лижному курорті, а кожна країна самостійно.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG