Ніяких офіційних святкових заходів з нагоди річниці входження Криму до складу України і завершення формування сучасної території нинішньої Української держави в автономії у ці дні не буде. В усякому випадку, у Раді міністрів, Верховній Раді АРК, Представництві Президента України у Криму і Сімферопольській міськраді про них нічого не відомо. Кримський політолог Олександр Форманчук припускає, що таку пасивність влади можна пояснити «некруглою» датою, мовляв, на 60-річчя увагу зверне і Київ, і Сімферополь.
Олександр Форманчук каже, що помпезні святкування цієї дати Криму не лише не були потрібні, але й, можливо, шкідливі, і звертає увагу на те, що тепер жоден з кримських хоч трохи впливових політиків не ставить під сумнів українську юрисдикцію Криму, а відверто антиукраїнські прояви у кримському суспільстві – дуже рідкісні. За його словами, час згладив гостроту сприйняття цієї події і для більшості кримчан тепер це просто історична дата.
Голова Конгресу російських громад Криму, депутат місцевого парламенту від партії «Руська Єдність» Сергій Шувайников у своїй оцінці рішення колишнього радянського керівництва передати Кримську область до складу УРСР досить різкий: «Це одна з ганебних сторінок радянської історії. Ми ще її називаємо чорною датою, днем депортації російського Криму. Ця подія була проведена з грубим порушенням тодішнього чинного законодавства СРСР. Але тоді все вирішувалося Компартією та її вождями. Як це захотілося Микиті Хрущову, який був вихідцем з України. Фактично, не запитавши думки людей, населення, як це зазвичай робилося в радянські часи, факт відбувся».
Водночас, депутат визнає: «Після того, як розвалився Радянський Союз, ця передача була підкріплена і закріплена юридично Великим Договором між Росією та Україною». «Тож, маємо що маємо, тепер Крим – частина України, хоч і залишається «руською землею», – сказав Сергій Шувайников.
Причини передачі були економічними – вчений
Голова Кримської філії Наукового товариства імені Тараса Шевченка Петро Вольвач заперечує депутату: Хрущов народився у Росії, неподалік Курська, а Крим передали Україні за всіма тодішніми радянськими правилами і законами.
«Багато містифікацій ходить про те, що все це сам Хрущов, бо він іноді надягав вишиванку, кажуть, що він був ледь не українським націоналістом… Все це міфи – я вивчав це питання, досліджував документи в архівах. І я, і інші дослідники приходимо до висновку, тут навіть сперечатися немає про що: ця передача диктувалася економічними проблемами. Після виселення кримських татар у 1944 році економіка Криму перебувала просто у жахливому стані. Вона за 10 повоєнних років не лише не відновилася, а ще більше занепала», – зазначив Петро Вольвач.
За словами вченого, Крим, який ми знаємо зараз, був відбудований у 50–60-і роки переважно українськими селянами-переселенцями.