Попри те, що оподатковують депозити в багатьох державах світу, експерти кажуть, що такі нововведення в Україні не на часі. Крім того, фахівці прогнозують зменшення депозитних вкладів населення, які зараз є єдиним джерелом кредитування української економіки.
Депутат-регіонал Євген Сігал зареєстрував у Верховній Раді законопроект (№ 2401) щодо запровадження 25-відсоткового податку на відсотки від депозитів фізичних осіб. При цьому пропонуються зміни до Податкового кодексу. Автор ініціативи наголошує, що такий податок уже існує в сусідній Росії та державах Євросоюзу. Там навіть сплачують 35% податку, а в деяких європейських країнах 50%. У цьому запевняв Радіо Свобода Євген Сігал.
Чому дохід, який вона отримує зі своєї фінансової діяльності, не мусить бути оподаткований?Євген Сігал
Автор документа запевняє, що отримані з новим податком гроші підуть у першу чергу до Пенсійного фонду на виплату та збільшення пенсій. Крім того, каже він, це вплине на здешевлення кредитних ресурсів комерційних банків і сприятиме перерозподілу коштів фізичних осіб на споживання товарів і послуг вітчизняних підприємств.
Це створить причини для того, щоб не вкладати у банки кошти – експерт
Проте вкладники вважають інакше. Киянка Зінаїда Петрівна, наприклад, має в банку невеликий доларовий депозит. Жінка роками збирає кошти на квартиру для дітей по копійці. Але якщо, каже жінка, частину з них ще й забиратимуть, то вона вкладати більше не буде і зберігатиме гроші «в панчосі». Бо за копійчані відсотки можна втратити все і українським банкам довіряти не можна, вважає жінка.
«25% – це чверть моїх доходів. Я поклала на депозит тисячу гривень, за рік я отримаю 200 гривень відсотків і з них 50 гривень заберуть. Чому? Навіщо я їх тоді буду класти? Ще інфляція з’їсть, ще заберуть 25%. Який резон тоді взагалі вкладати у банки гроші? Це абсолютно не правильно. Це створить причини для того, щоб не вкладати у банки кошти. Як ми можемо до Заходу рівнятися? Там є стабільність. Там люди знають: якщо поклали, то вони його не втратять, а в нас немає стабільності, ми не знаємо, що буде завтра. Ми взагалі не розуміємо, як нам жити», – каже жінка.
Про те, що новий податок на депозити може скоротити кількість вкладників, попереджає і президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Він наголошує, що цей податок зараз не на часі.
Якщо порахувати навіть заощадження, які були в Ощадбанку СРСР в 1990 році, то до сьогоднішнього дня депозити не зросли (якщо перевести їх у гривні)Олександр Сугоняко
За даними Прем’єр-міністра Миколи Азарова, торік обсяг депозитів в Україні зріс майже на 20% і сягнув 366 мільярдів гривень, а це, між іншим, дорівнює річним доходам державного бюджету.
Але на цьому пропозиції депутата-регіонала Євгена Сігала не вичерпуються. Крім оподаткування депозитів, він пропонує іншим законопроектом (№ 2400) заборонити банківські вклади в іноземній валюті.