Доступність посилання

ТОП новини

В Україні розслідують лише 1,5% скарг проти міліціонерів – Amnesty International


Фрагмент обкладинки доповіді Amnesty International
Київ – Міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликає уряд України створити ефективний механізм протидії тортурам у міліції. Адже за словами правозахисників, практика застосування катувань та жорстокого поводження з боку правоохоронців досі є поширеною в Україні. Водночас менше ніж один відсоток скарг призводять до покарання правоохоронців. Такі дані доповіді оприлюднила Amnesty International. У Міністерстві внутрішніх справ України говорять, що тримають ситуацію під контролем, а висновки правозахисників називають перебільшенням.

Сорокарічний донеччанин Михайло Бєліков після знущань у міліції потрапив у реанімацію. Йому зробили уже чотири операції. Чоловік тепер має другу групу інвалідності, відтак не може працювати, утримувати жінку і 13-річного сина. Уся сім’я нині виживає на пенсію чоловіка – 2400 гривень.

Відвезли в опорний пункт № 5 і там мене зґвалтували міліцейською кийком. Мене зробили калікою
Михайло Бєліков
«В Донецьку в Петровському районі 17 червня 2012 року мене зупинив воєнізований патруль за розпивання пива. Мене побили на зупинці, потім на мене вдягнули наручники і грубо заштовхали в машину. Відвезли в опорний пункт № 5 і там мене зґвалтували міліцейською кийком. Мені зшивали кишечник, пряму кишку. Мене зробили калікою. Тільки один отримав законне покарання, решта два – отримали умовні терміни», – розповів Михайло Бєліков.

В прокуратуру надійшло понад 100 тисяч скарг – правозахисники

За даними Amnesty International, загалом до органів прокуратури в 2012 році надійшло 114 тисяч 474 скарг із боку громадян про перевищення повноважень міліціонерами, зокрема і про застосування тортур. Із них розслідували лише 1,5% справ (це 1 тисяча 750), а закінчилися порушенням кримінальних справ лише чверть одного відсотка (або 320 справ) проти 438 міліціонерів.

Про це йдеться у новій доповіді Amnesty International – «Не зупиняйтеся на півдороги: Влада має використати новий Кримінальний процесуальний кодекс, щоб покласти край тортурам».

Україна не може заявляти, що вона серйозно розслідує і бореться з цим явищем, якщо лише 1% таких заяв реально розслідується
Давід Діас-Жоґейш
«Ключова річ у тім, якщо подається будь-яка заява про нібито скоєння такого злочину, застосування тортур чи жорстокого поводження, кожна така заява має ретельно розслідуватися. І держава Україна не може заявляти на будь-якому рівні, що вона серйозно розслідує і бореться з цим явищем, якщо лише 1% таких заяв реально розслідується», – сказав заступник директора програми Amnesty International у Східній Європі та Центральній Азії Давід Діас-Жоґейш.

У МВС обурюються цифрами Amnesty International

За даними ж Міністерства внутрішніх справ, минулого року було порушено 8 кримінальних справ за тортури проти працівників міліції, тому правоохоронці закликають міжнародних правозахисників об’єктивніше вивчати проблему тортур.

Щодо цифри більше ніж 100 тисяч заяв до прокуратури – до цього списку надійшли різноманітні заяви, скарги на дії працівників міліції
Володимир Поліщук
«Щодо цифри більше ніж 100 тисяч заяв до прокуратури – звичайно, до цього списку надійшли різноманітні заяви, скарги на дії працівників міліції. Працівник міліції не звернув увагу на скаргу якоїсь бабусі, що сусід внизу кричить вночі. Працівник міліції, слідчий, на думку однієї сторони слідства, не належно розслідує справу. Тому ми вважаємо, що використовувати цю цифру в контексті сьогоднішньої теми некоректною. І навіть ця цифра – 8 чоловік – викликає занепокоєння керівництва МВС України», – сказав Радіо Свобода речник МВС України Володимир Поліщук.

Він також додав, що МВС проводить всі необхідні заходи, щоб «катів у погонах» було менше і, як приклад боротьби, наводить, зокрема, новий Кримінальний процесуальний кодекс.

Потрібно створювати незалежне бюро розслідування – правозахисники

Введення в дію нового Кримінального процесуального кодексу – це справді важливий крок у боротьбі проти катувань, погоджуються в Amnesty International. Але, на думку правозахисників, українська прокуратура довела свою неспроможність адекватно реагувати на скарги громадян про застосування сили й тортур з боку міліції.

Як вихід із ситуації Amnesty International пропонує негайно створити в Україні Державне бюро розслідувань, яке б ретельно розслідувало будь-які заяви про тортури з боку міліції. Ця структура має бути незалежною від міліції та прокуратури. В Державному бюро розслідувань мають працювати люди, які раніше не працювали в правоохоронних органах та прокуратурі. За даними правозахисників, такі установи діють в багатьох європейських країнах і довели свою ефективність у протидії тортурам у міліції.

Де Україна братиме кошти на створення цієї установи, має вирішувати уряд, але її створення прописано в новому КПК, нагадують в Amnesty International. Крім того правозахисники прогнозують, що готовність України боротися з тортурами за ґратами оцінять вже у листопаді у Вільнюсі на саміті «Східного партнерства», де Україна хотіла б підписати угоду про асоціацію з ЄС.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG