Сорокарічний донеччанин Михайло Бєліков після знущань у міліції потрапив у реанімацію. Йому зробили уже чотири операції. Чоловік тепер має другу групу інвалідності, відтак не може працювати, утримувати жінку і 13-річного сина. Уся сім’я нині виживає на пенсію чоловіка – 2400 гривень.
Відвезли в опорний пункт № 5 і там мене зґвалтували міліцейською кийком. Мене зробили калікоюМихайло Бєліков
В прокуратуру надійшло понад 100 тисяч скарг – правозахисники
За даними Amnesty International, загалом до органів прокуратури в 2012 році надійшло 114 тисяч 474 скарг із боку громадян про перевищення повноважень міліціонерами, зокрема і про застосування тортур. Із них розслідували лише 1,5% справ (це 1 тисяча 750), а закінчилися порушенням кримінальних справ лише чверть одного відсотка (або 320 справ) проти 438 міліціонерів.
Про це йдеться у новій доповіді Amnesty International – «Не зупиняйтеся на півдороги: Влада має використати новий Кримінальний процесуальний кодекс, щоб покласти край тортурам».
Україна не може заявляти, що вона серйозно розслідує і бореться з цим явищем, якщо лише 1% таких заяв реально розслідуєтьсяДавід Діас-Жоґейш
У МВС обурюються цифрами Amnesty International
За даними ж Міністерства внутрішніх справ, минулого року було порушено 8 кримінальних справ за тортури проти працівників міліції, тому правоохоронці закликають міжнародних правозахисників об’єктивніше вивчати проблему тортур.
Щодо цифри більше ніж 100 тисяч заяв до прокуратури – до цього списку надійшли різноманітні заяви, скарги на дії працівників міліціїВолодимир Поліщук
Він також додав, що МВС проводить всі необхідні заходи, щоб «катів у погонах» було менше і, як приклад боротьби, наводить, зокрема, новий Кримінальний процесуальний кодекс.
Потрібно створювати незалежне бюро розслідування – правозахисники
Введення в дію нового Кримінального процесуального кодексу – це справді важливий крок у боротьбі проти катувань, погоджуються в Amnesty International. Але, на думку правозахисників, українська прокуратура довела свою неспроможність адекватно реагувати на скарги громадян про застосування сили й тортур з боку міліції.
Як вихід із ситуації Amnesty International пропонує негайно створити в Україні Державне бюро розслідувань, яке б ретельно розслідувало будь-які заяви про тортури з боку міліції. Ця структура має бути незалежною від міліції та прокуратури. В Державному бюро розслідувань мають працювати люди, які раніше не працювали в правоохоронних органах та прокуратурі. За даними правозахисників, такі установи діють в багатьох європейських країнах і довели свою ефективність у протидії тортурам у міліції.
Де Україна братиме кошти на створення цієї установи, має вирішувати уряд, але її створення прописано в новому КПК, нагадують в Amnesty International. Крім того правозахисники прогнозують, що готовність України боротися з тортурами за ґратами оцінять вже у листопаді у Вільнюсі на саміті «Східного партнерства», де Україна хотіла б підписати угоду про асоціацію з ЄС.