За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ) і Міжнародної організації праці, майже половина українських заробітчан працює у державах Євросоюзу, друга половина – у Росії. Нелегальний статус трудових мігрантів унеможливлює захист їхніх соціальних прав і не дає змоги ефективно використати їхні знання і досвід не тільки в країні перебування, а й в Україні. Про це розповіла колишній народний депутат України Оксана Білозір, яка понад десять років вивчає проблеми трудових мігрантів-українців.
У провінції Рим перебувають 250 тисяч українців. Після моїх слів була німа паузаОксана Білозір
Вона запропонувала українській та європейській сторонам спільно розв’язувати проблеми легалізації і захисту прав заробітчан – тим більше, що, за її словами, є позитивні приклади такого співробітництва.
Ми відібрали 50 українців – кандидатів на 50 робочих вакансій у Португалії. Вони отримали необхідну підтримку протягом цього міграційного циклуАнастасія Винниченко
Українські законодавці: правове поле потребує змін
Щоб підтримати заробітчан, міжнародні експерти співпрацюють з Верховною Радою України, консультують депутатів при підготовці відповідних законодавчих актів, зазначив голова представництва МОМ в Україні Манфред Профазі.
Наше спільне завдання нині – забезпечити захист прав трудових мігрантів, легалізувати їхню працю і перебування в ЄвросоюзіМанфред Профазі
Українським парламентарям для створення належного правового поля треба вивчати досвід сусідніх держав, вважає народний депутат, член парламентського комітету з соціальної політики Михайло Хміль.
Президент Росії Путін озвучив свою нову ідею – про право російськомовних «негромадян» країни на отримання громадянстваМихайло Хміль
Відтак, українські заробітчани, легалізовані у Польщі, отримуватимуть багаторічні візи з дозволом на працю, а у Росії вони можуть претендувати на громадянство Російської Федерації, зазначає експерт.
Це дозволить сусідам України ефективніше регулювати трудові міграційні процеси для економічної стабілізації, каже депутат. Він також зазначив, що українці минулого року переслали в Україну понад сім мільярдів доларів США. Це підтримка не тільки їхніх родин, а й соціальної сфери країни, вважає Хміль.
Тим часом, як пише газета «Сегодня» з посиланням на Міністерство доходів і зборів, там цього року планують посилити контроль за сплатою податку із закордонних переказів фізичних осіб. У відомстві кажуть, що цього вимагає Податковий кодекс, що набув чинності у січні 2011 року.