Керівник МІ-5 Ендрю Паркер заявив парламентському комітетові, що британські спецслужби не лише не загрожують свободі й демократії, а захищають її. За його словами, від часу терористичних нападів у Лондоні у липні 2005 року завдяки діям спецслужб і таємному стеженню й іншим способам збору інформації були зірвані 34 терористичні змови.
Директор GCHQ Ієн Лоббан також переконував депутатів у тому, що суспільству підглядання й підслуховування спецслужб не загрожує. «Інтернет, як я казав раніше, дозволяє легко анонімізуватися й уникати опізнання, тому ми змушені виконувати детективну роботу. Я пропоную використати аналогію інтернету і величезної кількості сіна. Ми намагаємося зібрати сіно, звідки можемо, і де, на нашу думку, можуть бути голки, або частини голок, які нас можуть цікавити, або можуть допомогти нам виконувати роботу», – зазначив він.
Ми використовуємо способи, які дозволяють виявлення голок, але при цьому не зачіпають решту сінаІєн Лоббан
Таємничість
Хоча це і лунає авторитетно, історія свідчить, що для суспільства загрозу може становити саме зловживання таємними способами збору інформації. У випадку скандалу Watergate у 70-х роках у США це було намагання людей при владі використати незаконно зібрану інформацію у боротьбі проти політичних опонентів.
У Великій Британії палкі дискусії останніх років точаться довкола того, як бульварні газети перегинали палицю, наймаючи приватних детективів і хакерів для підслуховування мобільних телефонів. Спецслужби наполягають, що коли мова заходить про їхнє підглядання й підслуховування, то справа, мовляв, зовсім інша.
Витоки інформації від Сноудена завдали великої шкоди. Очевидно, що наші суперники зловісно потирають руки від задоволенняДжон Соєрс
Підстави не довіряти
Таким аргументам вірять не повністю і не всі. Редактор газети Guardian Алан Расбріджер вважає: потенційні терористи й злочинці знають і без газет, що спецслужби намагаються за ними стежити. Саме Guardian стала однією з низки провідних газет, які друкували і знамениті документи, оприлюднені Wikileaks, а останнім часом – розповіді Сноудена про те, як спецслужби збирають інформацію. Натомість редактор наполягає, що у суспільства є підстави для сумнівів щодо деяких методів роботи спецслужб і причини побоюватися, що контрольні механізми часом можуть не спрацьовувати так як треба.
Питання полягає у тому, хто регулює таємний збір інформації, наголошує Росбріджер. «Ці нові технології могутні. Вони перевершують те, що міг собі уявити Орвелл. Можливо, що зараз в умовах соціальної демократії баланс і наглядові механізми спрацьовують. Але я був би дуже здивований, якби існуючі механізми справді охоплювати усе, про що повідомляли останнім часом ЗМІ, користуючись даними Сноудена», – каже Алан Расбріджер.
Редактор Guardian визнає, що потреба захисту суспільства від зловмисників, наприклад, терористів, дійсно вимагає, щоб спецслужби могли підслуховувати і підглядати за потенційними нападниками. Але нові можливості спецслужб, створені новітніми технологіями, на його думку, вимагають нових і, можливо, суворіших законів та механізмів контролю з боку суспільства.