Багато подібного є в характері Чаушеску та Януковича
Також можна порівняти брутальність, з якою спеціальні поліцейські підрозділи розправлялися з учасниками демонстрацій в Румунії та брутальність «Беркуту» в Україні. Подібно до того, як на мирних учасників протесту о четвертій годині ранку напали в центрі Києва підрозділи «Беркуту», так само і таємна поліція «Секурітате» нападала на учасників мирних демонстрацій в Тімішоарі та в румунській столиці, Бухаресті.
Також я бачу подібності і в тому, що румунський істеблішмент намагався запровадити зміни в Румунії, які блокував Чаушеску, тому частина цього істеблішменту вирішила шукати спосіб його скинути. Мені здається, що подібний процес ми нині бачимо і в Україні, де правляча верхівка також не має єдності щодо підтримки пана Януковича в його нинішньому курсі. Частина цього істеблішменту хоче інтеграції до Євросоюзу, іншим комфортніше було б у Євразійському союзі з Росією.
Але є і багато відмінностей. Комуністичний режим Чаушеску можна порівнювати лише зі сталінським, чи режимом Кім Ір Сена. Нічого подібного в сучасній Україні немає. Засоби масової інформації, особливо новітні, є більш-менш вільними. Інформація розходиться миттєво.
Також іншою є ситуація на Заході та в Росії. Захід переживає складні фінансові часи після шести років фінансової кризи, а в Росії президент Володимир Путін, на відміну від тодішнього лідера СРСР Михайла Горбачова, не сидить, склавши руки, і, здається, на жаль, досягає успіху.
– Президент Румунії Чаушеску перебував в ізоляції, натомість президент Янукович, як виглядає, все ще може звернутися за підтримкою до Заходу, з яким він пообіцяв далі проводити переговори, і Росія готова його прийняти, хоч про умови нам ще достеменно невідомо.
Янукович в Китаї шукає не лише фінансової підтримки, але і політичної
– Багато людей, згадуючи про ті події грудня 1989 року в Румунії, пам’ятають лише те, що смерть диктатора проклала шлях до змін в країні, які в кінцевому рахунку привели її до Європи, до членства в НАТО та Євросоюзі. Чи те, що Ніколае Чаушеску розстріляли після тригодинного засідання суду, дало поштовх змінам у Румунії, чи навпаки, сповільнило їх?
– Ні, вбивство Чаушеску було частиною сценарію, написаного румунською номенклатурою у співпраці з «Секурітате». Це був спосіб спихнути всі гріхи на нього і утримати владу в Румунії, і це їм вдалося зробити. Вони втримали владу в Румунії на багато років, в результаті румунський перехід до демократії затягнувся на багато років і був дуже складний.
Протягом останніх років дебати щодо Чаушеску і комуністичної партії відновилися. У ЗМІ з’явилося багато інсинуацій на цю тему, тож для багатьох людей, які вже забули про жахіття режиму, і через обставини своєї смерті він став героєм.