Доступність посилання

ТОП новини

«Південний потік» став причиною дострокових виборів у Болгарії


Олена Коцева

Софія – У Болгарії оголошено про проведення дострокових парламентських виборів у жовтні і головною причиною цього вважають кризу у відносинах Софії з Єврокомісією через побудову газопроводу «Південний потік». Правляча нині партія соціалістів активно підтримує цей проект, а опозиція і громадянське суспільство виступають проти, вважаючи його непрозорим і стверджуючи, що уряд занадто бере до уваги інтереси Росії – головного двигуна «Південного потоку».

Болгари добре пам’ятають холодну зиму 2009 року, коли Росія припинила постачання газу до Болгарії та інших європейських країн під час газової війни з Україною. Тоді болгари опинилися без тепла на кілька тижнів у січні.

Тому вважається, що саме згадка про зиму 2009 року є причиною активної підтримки Болгарією проекту «Південний потік», який має обійти Україну і пролягти дном Чорного моря.

Однак не лише багатьох політиків і аналітиків, але й пересічних громадян Болгарії дивує і обурює відсутність будь-якої інформації, щодо укладеного на 100% державним «Енергетичним холдингом Болгарії» договору з російським «Газпромом». На початку цього місяця навіть існування самого договору ставилося під сумнів.

Опозиція – проти

Представники болгарської опозиції неодноразово звинувачували уряд, сформований партією соціалістів та етнічних турків, у непрозорості проекту «Південний потік».

А представник опозиційної партії ГЕРБ, колишній міністр внутрішніх справ Болгарії Цветан Цветанов, заявив, що ситуація, яка склалася довкола «Південного потоку», становить «загрозу національній безпеці».

А відомий болгарський літератор та політичний діяч Едвин Сугарев зазначив: «Південний потік» є наймасштабнішою корупційною угодою в історії країни».

Позиція Єврокомісії

Ще рік тому уряд прем’єра Пламена Орешарського отримував листи від Європейської комісії із застереженням не підписувати угоду, яка порушує законодавство ЄС, але до тих попереджень так ніхто і не прислухався.

На початку червня Єврокомісія направила Болгарії офіційне оповіщення про недотримання норм ЄС при проведенні конкурсу на вибір будівельника і оператора болгарської ділянки газопроводу і запропонувала зупинити будівництво газопроводу допоки не буде усунуто усі порушення норм європейського законодавства.

«Болгарія зневажила правила внутрішнього ринку ЄС щодо визначення переможця публічного конкурсу щодо контрактів. Наша головна стурбованість полягає в тому, що компанія «Південний потік – Болгарія» має право фінансувати, будувати, володіти газовою трубою без прозорих механізмів конкуренції», – пояснює речник Єврокомісії Антуан Коломбані.

А Петер Стано, речник комісара ЄС з розширення Штефана Фюле, наголошує на тому, що «Південний потік» не допускає до труби незалежних учасників.

«Проект «Південний потік» не відповідає правилам, бо не надає допуск до труби третій стороні, не надає можливості роботи згідно незалежних тарифів, не надає можливості поділу на видобувника і транзитера газу. Тобто проект передбачає одного поставника газу, який також контролює усе – від видобутку газу до його продажу і це не відповідає правилам ЄС щодо конкуренції», – пояснив Стано в інтерв’ю Радіо Свобода.

Вплив США

Про зупинку будівництва «Південного потоку» Пламен Орешарський заявив на початку червня після своєї зустрічі з делегацією американських сенаторів, серед яких був республіканець Джон Маккейн і які відвідали Болгарію в рамках турне країнами Східної Європи.

Прем’єр Орешарський підтвердив припинення робіт із будівництва «Південного потоку» до з’ясування поставлених Єврокомісією питань: «Болгарська сторона не може не погодитись з їхніми вимогами щодо інформації і закликом до припинення дії контракту до з’ясування, виконані вони чи ні».

Однак, на думку спікера болгарського парламенту Міхаіла Мікова та лідера правлячої Соціалістичної партії Болгарії Сергея Станішева, проект не можна зупинити на підставі однієї заяви.

Дострокові вибори

Болгарський аналітик із Європейської ради зовнішньої політики Весела Чернєва каже, що з кінцем «Південного потоку» немає причин перебування при влади проросійських болгарських соціалістів, оскільки реалізація проекту була головним їхнім гаслом.

Відтак у Болгарії будуть дострокові парламентські вибори восени цього року і до них спричинився саме «Південний потік». Але чи покарають болгарські виборці соціалістів за непрозорість газових угод із Росією? Наразі опитування дають непогані шанси опозиції. Проте виборча кампанія лише починається.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG