Доступність посилання

ТОП новини

Головною темою переговорів міністра закордонних справ України Анатолія Зленка були проблеми українсько-словацької економічної співпраці


Головною темою переговорів міністра закордонних справ України Анатолія Зленка були проблеми українсько-словацької економічної співпраці

Прага, 10 квітня 2001 - Міністр закордонних справ Словаччини ЕДУАРД КУКАН, до речі, випускник Московського Інституту міжнародних відносин, у розмові зі своїм українським колегою наголосив, що недавній приїзд до Словаччини українського прем’єра ВІКТОРА ЮЩЕНКА, як і нинішній візит, по суті, є поновленням політичного діалогу між Україною і Словаччиною.

Беручи до уваги, що йдеться про держави зі спільним кордоном, країнами, які ніколи не мали політичних чи інших проблем у двосторонніх відносинах, то цей висновок може констатувати тільки одне: досі, тобто за майже 10 років незалежності у відносинах України зі своїми західними сусідами Словаччина виявилась чи не найслабшою ланкою. Українській дипломатії поки що не вдалось започаткувати тут надійного економічного партнерства, відповідної до актуальних потреб прикордонної співпраці чи достойного науково-культурного обміну. Так, у закордонній торгівлі Словаччини на Україну припадає трохи більше, ніж 1 відсоток. Цифра красномовна.

Та якими відсотками підрахувати значні культурні й зрештою, моральні втрати, котрих зазнала велика, понад двохсоттисячна українська національна меншина, що компактно від прадавних часів заселяє південно-східні терени Словаччини. Не вдалось українській дипломатії й свого часу переконати уряд Словаччини в тому, щоб тимчасово, як це зробили Польща та Угорщина, утриматись від запровадження візового режиму для українських громадян. Новий візовий кордон, що існує з червня минулого року, не тільки поглибив проблеми, але й створив нові, наприклад, стаґнацію прикордонної співпраці й родинних стосунків.

Як відомо, перші позитивні зміни, зокрема, з лібералізацією візового режиму для окремих груп українських громадян, настали після домовленостей, досягнутих у переговорах прем’єрів України і Словачични, що відбулись у Братіславі в грудні минулого року. Імпульс їм, без сумніву, може дати нинішній візит АНАТОЛІЯ ЗЛЕНКА до Словаччини. Важливо при цьому таке: український дипломат запевнив сусідів, що криза в Україні впливу на відносини не матиме. "Ми її подолаємо, а потім будемо ще сильнішими," - заявив ЗЛЕНКО.

Щодо економічної співпраці, то тут значну роль може відіграти міжурядова комісія у справах торговельно-економічної та науково-технічної співпраці. На переговорах передусім ішлося про транзит енергоносіїв з Росії через Україну та Словаччину далі на Захід. Захищаючи, зрозуміло, власні інтереси, Словаччина намагатиметься у цій важливій справі врахувати й інтереси сусідньої України. Принаймні, в цьому переконували українського міністра в Братіславі. Ще одне запевнення словацької сторони відвіз до Києва АНАТОЛІЙ ЗЛЕНКО, а саме в тому, що в разі вступу Словаччини до Європейського Союзу і наближення Шенгенського кордону впритул до України цей фактор не вплине на двосторонні стосунки. Ось що з цього приводу заявив словацький міністр закордонних справа ЕДУАРД КУКАН:

Едуард КУКАН

Ми на таку можливість розраховуємо, ми зацікавлені в тому, щоб цей кордон був модерниим, європейським. На цю тему ми вестимемо переговори з нашими українськими колегами дуже відверто, так, щоб встановлений порядок максимально відповідав нашим добрим стосункам і сусідській співпраці.

Оксана Пеленська

Для українського ж міністра АНАТОЛІЯ ЗЛЕНКА, взагалі, здавалося, тема вступу Словаччини до ЄС та можливого шенгенського сусідства була несподіванкою.

Анатолій ЗЛЕНКО

Це питання для мене певною мірою нове. Я навіть ухиляюся його коментувати.

Оксана Пеленська

На закінчення додам: за попередньою домовленістю візит президента України ЛЕОНІДА КУЧМИ до Словаччини заплановано на середину червня цього року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG