Доступність посилання

ТОП новини

Близький Схід


Близький Схід

Прага, 28 травня 2001 - Новий спеціальний посланник США на Близькому сході Вільям Бернс сьогодні продовжив переговори з ізраїльськими і палестинськими керівниками з метою відновити мирні переговори. Тим часом в суботу увечері і в неділю вранці у Єрусалимі зійснено два терористичні акти, унаслідок яких поранено кілька осіб.

Почнемо саме від терористичних актів, тобто вибухів двох автомобілів, припаркованих у людних місцях Єрусалима. Хоча було легко поранено лише четверо осіб, вибухи викликали новий шок серед ізраїльського населення, яке, як підкреслюють журналісти, втрачає надію на припинення актів насильства з боку палестинців і таким чином схиляється до підтримки відплатних акцій Шарона. Відповідальність за перший терористичний акт взяв на себе «Народний фронт визволення Палестини», за наступний, влаштований у неділю вранці, - «Ісламський джіхад». Третій вибуховий пристрій знешкодила ізраїльська поліція. Шарон знову звинуватив палестинське керівництво у розв’язанні і підтримці нинішньої хвилі терору. Незважаючи на останні терористичні акти, ізраїльські керівники заявили, що оголошене 22-го травня однобічне припинення вогню залишається чинним, проте лише на обмежений час, поки на нього не відгукнуться палестинці. Палестинські керівники відкинули цю пропозицію, назвавши її пропагандистським заходом.

Саме за цих умов розпочав свою миротворчу місію новий американський посланник на Близькому сході Вільям Бернс, який мав би прозондувати шляхи припинення конфронтації, яка триває понад 8 місяців. У неділю Бернс зустрівся в Рамалі з Арафатом, а пізніше в Єрусалимі з Шароном. Він закликав обидві сторони до припинення кровопролиття і відновлення переговорів на основі рекомендацій комісії Мітчела, які передбачають замороження будівництва єврейських поселень на палестинських землях, припинення актів насильства з боку палестинців і відновлення переговорів. У процесі першого туру переговорів, як зауважують спостерігачі, Бернсові вдалося вияснити лише факт особливого взаємного недовір’я між сторонами, тому, згідно з передбаченнями, місія американського посланника буде надзвичайно тяжкою. Передусім Бернс мав би переконати сторони припинити взаємні акти насильства. У вівторок він знову матиме зустріч із прем’єр-міністром Ізраїлю Шароном.

Тим часом обидва лідери, тобто Шарон і Арафат матимуть також зустрічі із Перссоном – прем’єр-міністром Швеції, яка від початку наступного півріччя перебере головування у Європейському союзі. У середу Перссон зустрінеться з Арафатом, а наступного тижня – із Шароном.

Тим часом у понеділок Арафат прибув до Москви, де він зустрінесться із президентом Путіним і міністром закордонних справ Росії Івановим. Палестинський лідер сподівається заручитися підтримкою Москви у дальших переговорах з ізраїльською стороною. Російські керівники тим часом, як підкреслюють оглядачі, не висувають жодних нових пропозицій припинення близькосхідного конфлікту. Вони вважають, що єгипетсько-йорданські пропозиції і рекомендації комісії колишнього сенатора США Мітчела передбачають усі необхідні умови для відновлення мирного процесу на Близькому сході.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG