Доступність посилання

ТОП новини

Представник албанських повстанцiв у Македонiї у вiвторок пiдписав документ про здачу зброї вiйськовослужбовцям НАТО. Все-ж, македонська преса висловлює скепсу щодо можливостi проведення мирної угоди


Представник албанських повстанцiв у Македонiї у вiвторок пiдписав документ про здачу зброї вiйськовослужбовцям НАТО. Все-ж, македонська преса висловлює скепсу щодо можливостi проведення мирної угоди

Бєлград, 15 серпня 2001 – Полiтичний лiдер Нацiональної визвольної армiї Алi Ахметi передав документ про прийняття нею мирної угоди Пiтеру Фейту, спецiальному посланцевi НАТО у Скоп’є. Повiдомляючи про це, дипломатичнi джерела не наводять де вони зустрiлися, оскiльки македонська полiцiя розшукує Ахметi, звинувачуючи його в тероризмi. Документом уточнено, що повстанцi складуть зброю в п’ятнадцятьох мiсцевостях.

Мирною угодою, яку у понедiлок пiдписали лiдери двох македонських та двох албанських партiй, передбачається збереження територiальної цiлiсностi Македонiї, її децентралiзацiю та врегулювання прав албанської меншини внесенням змiн до конституцiї й низки законiв. Процес розпочнеться одразу як повстанцi складуть одну третину зброї, а оновлену Конституцiю буде ухвалено три днi пiсля того як представники НАТО пiдтвердять, що усi повстанцi здали зброю. За текстом угоди, албанська мова буде другою державною мовою в тих районах, де етнiчнi албанцi становлять щонайменше 20 вiдсоткiв населення.

У зв’язку з цим нагадаємо, що прем’єр-мiнiстр Любчо Георгiєвський в понедiлок покинув церемонiю коли албанський лiдер Арбен Джаферi почав промовляти рiдною мовою. Навiть помiркований президент Борис Трайковський це назвав провокацiєю Джаферi. На пiдставi цього оглядачi передбачають, що мовне питання i в майбутньому буде великою перешкодою на шляху подолання розбiжностей мiж слов’янською й албанською громадами.

Ще бiльше перешкод робитиме так звана Албанська нацiональна армiя, органiзацiя про яку є дуже мало перевiрених вiдомостей. Її лiдер Джавiд Хасанi заявив, що не визнає у понедiлок пiдписану угоду й погрозив, що за кожну спалену албанську хату буде лiквiдовано одного македонського солдата.

Албанська сторона тим часом звинувачує владу у репресiї над албанським мирним населенням i заявляє, що полiцiя у недiлю в селi Люботен неподалiк Скоп’є лiквiдувала вiсьмох етнiчних албанцiв. Представник МВС вiдповiв, що йшлося не про цивiлiстiв, а про п’ятьох терористiв, якi загинули у боротьбi.

Македонськомовна преса скептично ставиться до мирної угоди. Газети “Дневнiк”, “Утрiнскi веснiк” та iншi пишуть, що НАТО i Європейський союз змусили владу пiдписати угоду, якою принижено македонську державу. Преса зазначає, що Македонiя стала жертвою агресiї косовських албанцiв та, що мiжнароднi посередники потурають албанськiй меншинi.

Реалiсти вважають, що кризу врегульовано лише тимчасово та що мир буде врятовано лише у разi якщо в країнi найближчим часом буде розташовано пiдроздiли НАТО. Проте, є й такi хто попереджає, що розмiщення натовських солдатiв мiж воюючими сторонами стане прелюдiєю до остаточного подiлу Македонiї.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG