МД. Пане Гаврилишин, з вуст деяких представників діаспори мені доводилося чути, що їм соромно за нинішню Україну, тому що там процвітає корупція, вбивають незалежних журналістів, тому що досі така невтішна економічна ситуація. Чи у Вас є почуття сорому за Україну, чи навпаки, у Вас інші емоції?
БГ. “У мене інші емоції. Може тому я не вважаю себе частиною діаспори, хоча частину свого життя живу поза Україною. В мене немає такого почуття, бо, в першій мірі, саме на економічному фронті стан надзвичайно покращився за останні півтора року. Валовий продукт зростає на понад 9 відсотків на рік, інфляція знижується. Жнива, за прогнозами, будуть дуже добрі. Так що вже минулого року ми пішли вперед. А цього року темпи будуть ще вищими. Справді, перші вісім років був еконоімчний спад. Але тепер надзвичайно швидкі темпи зростання.”
МД. А як щодо інших проблем, про які часто говорять за кордоном, проблеми корупції і свободи слова в Україні. Як Ви ставитеся до цього?
“Корупція є, це є ясно. І те, що деяких журналістів переслідують чи в один, чи в другий спосіб, це також правда. Себто я не є гордий за все, що діється на Україні. Але в основному, якщо брати під увагу, яка в нас була спадщина, факт, що Україна зберегла свою незалежність цих десять років, і це в противагу до того, що прогнозувало ЦРУ. Вони передбачали, що Україна розпадеться на кілька окремих регіонів. Україна залишилася унітарною державою, заключила договори з усіма своїми сусідами. В Україні зберігся міжетнічний мир. Порівняйте це до того, що діється, наприклад, в Англії, де британці азійського походження підпалюють авта, розбивають магазини і т.д. У нас на Україні цього не діється. Так що треба брати все порівняльно. Так, турбують деякі речі: те, що українська мова ще не стала панівною мовою, що українська мова і культура свого роду мають статус меншин, хоча статистично ми є більшістю на Україні. Хвилює духовний стан, стан відношень між нашими церквами. Є проблеми, але щоб соромитися за те, що є Україна, я думаю, що це все занадто. І деякі люди з діаспори повинні більше бути на Україні, повинні більше робити щось для України, а не тільки сидіти і критикувати.”
МД: Як би Ви оцінили за ці останні десять років роль української діаспори в розбудові української держави і взагалі її внесок в українське політичне життя? Мені здається, що на відміну від інших центральноєвропейських держав, чи країн Балтії, в Україні представники діаспори не відіграли помітної ролі, чому?
БГ: “Дуже маленьку роль, є кілька виняткових особистостей, які прийняли українське громадянство, залишилися на Україні і навіть опинилися у Верховній Раді. Але це винятки. Майже немає жодних інвестицій західної діаспори, за винятком кількох багатих людей. І чомусь наївно вірили в цій діаспорі, що те, що робиться в Америці, то точно те саме треба робити на Україні. Це було неможливо. Те саме стосується Канади. Так що я думаю, що діаспора немає права так критично ставитися до України, беручи під увагу те, що вони абсолютно замалу роль відіграли в Україні. Відіграли велику роль у збереженні мови, культури, але після незалежності ні. В порівнянні до балтійських країн, нам за це треба соромитися.”
Другу частину інтерв’ю з Богданом Гаврилишиним, присвячену касетному скандалу та ситуації довкола Юлії Тимошенко Ви почуєте наступного тижня.