Доступність посилання

ТОП новини

Як Україна підготувалася до зими, враховуючи, що ця зима обіцяє бути суворою?


Як Україна підготувалася до зими, враховуючи, що ця зима обіцяє бути суворою?

Прага, 13 листопада 2001 ― Гість студії: народний депутат, заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олексій Кучеренко.

Зіновій Фриз

Розпочнемо з теми підготовки до зими. Сьогодні на сесії Верховної Ради України парламентарії України запропонували оцінити роботу уряду з підготовки паливно-енергетичного комплексу до зими або недостатньою, або незадовільною. Рішення буде ухвалено у четвер, 15 листопада.

У мене перше запитання до пана Кучеренка.Отже, пане Кучеренко, Ви добре знаєтеся на проблемах паливно-енергетичного комплексу. Нещодавно я повернувся з поїздки Україною і хочу сказати про те, що спостерігав у Львові - гарячої води немає, як і 10 і 20 років тому, електроенергію відключають, принаймні в селах Пустомитівського району, це район, який прилягає до міста Львова, там кожного дня відключають світло на 4 години.

Отже, у цьому контексті запитання, то все ж таки, як Ви розцінюєте роботу уряду саме у паливно-енергетичній галузі?

Олексій Кучеренко

Дякую за запитання, пане Зіновій. Перш за все, я зхотів би сказати, що ми повинні визначитися у цій досить складній такій фаховій сфері. Ми повинні визначити, що ж ми розуміємо під готовністю паливно-енергетичного комплексу до зими? У моєму розумінні – це технічна готовність енергетиків надати нам якісні послуги, тобто, постачати нам чи електроенергію, чи газ, чи тепло, у тому випадку, коли ми з Вами оплачуємо ці послуги. Ми ж з Вами повинні розуміти, що якщо ми не платимо за товар, то ми і невправі його отримувати.

Якщо ми в такому контексті будемо розглядати готовність комплексу до зими, то Ви знаєте, у мене нема підгрунття не довіряти заяві і запевненням міністра палива та енергетики пана Сташевського, що комплекс готовий до зими. Більш того, я хотів би сказати, що це, на мій погляд, господарські питання на сьогодні і мені здається, що коли парламентарі намагаються навколо цього зробити ті чи інші політичні кроки, дуже часто, на жаль, популістські, то вони не допомагають, а просто, політизують ситуацію, там де цього не потрібно.

А стосовно оцінки, чи готовий він чи ні, то погодьтеся, що ми з Вами це зможемо зробити лише навесні, коли проаналізуємо, чи задовольнили наші потреби у цих послугах чи ні. Тому я саме в такому ключі запропонував би обговорювати це питання.

Стосовно проблем у Львові…То знову таки, у мене таке запитання. Я знаю, що у Львові, Львівській області там дуже великі проблеми у стосунках і комунальної сфери, і особисто міста Львова з приватизованим дуже давно Львівобленерго, і львівського водоканалу і т.д і т.п.

То у мене запитання: коли цей сільськогосподарський колектив відмикають на чотири години від електроенергії, то якщо у нього немає поточної заборгованості і він реструктуризував свої старі заборгованості, то це диктат монополіста і це господарство повинне просто подавати в суд і вигравати цю справу. Це дуже і дуже просто робити, якщо вони просто не розуміють як, їм місцева влада не може пояснити, то я готовий це зробити, нехай звертаються до мене.

Але погодьтеся, якщо у них є борги, то вони якось повинні вирішувати питання і все ж таки платити за електроенергію.

Зіновій Фриз.

Пане Кучеренко, оскільки ми заговорили про Львів, то я хочу говорити лише про те, про що я знаю з особистого досвіду, оскільки звідти повернувся.

Наприклад, візьмемо село Борщовичи, це Пустомитівський район 18 кілометрів від Львова. Там не тільки вимикають кожний другий день електроенергію, там практично кожному мешканцеві села приходить повідомлення про те, що він заборгував за електроенергію, різні суми вказуються… І коли селянин каже, що, вибачте, я все вчасно заплатив, я плачу по лічильнику, то йому відповідають : «Вибачте, а наш комп’ютер в Пустомитах, це район, показує, що у Вас є борг». І ці люди не знають, що робити, тому що, коли вони не заплатять, їм погрожують відключити світло. Що діється? Може Ви щось поясните?

Олексій Кучеренко

Я готовий пояснити, як я розумію цю проблематику на сьогодні. Сфера енергопостачання є сферою дії природньої монополії, якою є на сьогодні енергомережі, газові труби, труби якими вода постачається, труби, якими тепло постачається. Більше цього можу сказати, що є такі природні монополії, як транспорт, зв’язок. Так ось, що відбувається. Коли всім цим володіла держава, вона більш-менш вправно вправлялася з цим в режимі планової економіки. А на сьогодні у природню монополію прийшов приватний власник. Я маю на увазі Львівобленерго, Київську область і т.д. І ось, як завжди держава виявилася не готовою до цього. У нас немає, на жаль на сьогодні повної законодавчої бази і саме головне, немає відповідної системи державного регулювання цієї найважливішої сфери природних монополій. І тому наші люди, на жаль, просто не знають, що робити, вони відчувають свою незахищенність ія розумію,що це веде і до соціальної апатії і до якоїсь такої проблематики, яка може соціальними вибухами, врешті-решт, закінчитися.

Тому я хочу сказати, що мої колеги, народні депутати із різних реґіонів місяць тому створили антимонопольний союз. Це всеукраїнська громадська організація, яка саме і буде захищати права споживачів від природних монополій. Була також делегація від львівщини, але, на жаль, вони не дуже активно зараз з нами спіспрацюють.

Я зараз хочу звернутися не стільки до жителів львівщини, скільки до керівництва, впершу чергу, до органів місцевої влади, до керівників обласної державної адміністрації. Шановні! Ніхто по одиночці не вистояв у битві з монополіями. Це вже є приклади зі всього світу. Для боротьби і відстоювання своїх інтересів з монополіями треба об’єднуватися і навчитися захищатися. Це технічна справа і навіть у цьому законодавстві, яке існує сьогодні, це можна досить кваліфіковано робити. Ми готові надати відповідні методичні, фахові, юридичні і економічні консультації. Зрозумійте, що треба об’єднуватися, треба вести пояснювальну роботу, роз’яснювати людям, як їм забезпечувати свої права. Це і є врешті-решт функція державної влади і органів місцевого самоврядування.

Зіновій Фріз.

Я хотів би порушити тему приватизації. Зараз багато розмов і публікацій про те, що приватизація була не потрібною, що це завдало багато шкодипаливно-енергетичному комплексу. Прем’єр-міністр А.Кінах учора на прес-конференції заявив, що рішення про приватизація обленерго – це було помилкою, але саме приватизовані обленерго працюють дуже ефективно. Пане Кучеренко, я знаю, що і Ви негативно ставитеся до приватизації обленерго, але чому?

Олексій Кучеренко.

Я б все ж таки так не спрощував, що я негативно ставлюсь до приватизації обленерго. За останні роки, працюючи у комітеті Верховної Ради я ще більше переконався у цьому, що свого часу нам не треба було починати реформувати відношення у паливно-енергетичному комплексі, а саме в енергетиці і підходити до приватизації в енергетиці без вирішення принципових питань у сфері споживання, тобто взагалі, в економіці України. Ми чомусь почали експериментувати саме в енергетиці. І, на жаль, дійшли до такої ситуації, яку маємо на сьогодні.

Але повірте мені, шо на сьогодні, якщо ми вже пройшли якусь частину шляху, можливо половину, то ми вже назад не повернемося. І саме тому я хотів би сказати, що, мабуть ми повинні якомога швидше іти вперед.

Зіновій Фриз.

Але ж не приватизовані обленерго працюють не краще? Все ж таки ці приватизовані, нехай є багато проблем, але, навіт сам А.Кінах визнав, що вони працюють ефективніше, ніж не приватизовані? Значить треба було з чогось колись розпочинати?

Олексій Кучеренко.

Я не хочу заперечити ні в якому разі панові Кінаху. Я хочу сказати, що у мене немає сумніву, що коли до обленерго прийшов приватний власник, то він працюватиме набагато ефективніше, ніж держава і просто заробляти там гроші. Але вони, на жаль, при існуючій моделі, а особливо при тій моделі, яка існувала до минулого літа, коли були ухвалені відповідні поправки, так ось вони заробляли не за рахунок власної ефективної діяльності, а заробляли, в першу чергу, за рахунок генерації, за рахунок бюджету, за рахунок зовнішніх боргів, тобто за наш з Вами рахунок. Ось у чому принципове питання.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG