Доступність посилання

ТОП новини

Українці шукають справедливості у Страсбурзі, навіть кандидати у президенти.


Марія Щур

Прага, 14 січня 2005 – Днями ще один українець виграв процес проти української держави у Європейському суді з прав людини. Успіх мешканця міста Артемівська з Донецької області, який у Страсбурзі відсудив в України майже 2 тисячі євро за несплачену зарплатню, ймовірно, надихнув і іншого його земляка, кандидата у президенти України Віктора Януковича, який пообіцяв звернутися до Європейського суду у випадку, якщо його не задовольнить рішення українського Верховного Суду.

Популярність Європейського суду з прав людини в Україні зростає щороку. Якщо у 2000-му році суд виніс лише одне рішення по Україні, то через рік їх було вже 6, а минулого року їхня кількість зросла до 13. Відповідно зростає і кількість позовів від українців, які розчарувалися в українській судовій системі. Про популярність суду в Страсбурзі свідчить і той факт, що до нього хоче звернутися і Віктор Янукович, який вважає, що президентські вибори він програв несправедливо, а українські суди відмовляються це визнати.

Проте, як говорять знавці справи, навіть якщо Віктор Янукович дійсно вирішить відстоювати свої права на найвищу посаду в Україні на території Франції, йому доведеться запастися терпінням, якщо його справу взагалі візьмуть до розгляду. Справа вирішується там в середньому близько трьох років. Речник суду у Страсбурзі Родерик Лідделл пояснює це зростанням популярності суду і не лише в українців. За його словами, щороку кількість позовів збільшується приблизно на 15%:

“Минулого року, здається, ми мали близько 40 тисяч заяв, тепер на розгляді перебуває 75 тисяч. Це надзвичайно велика кількість. Але якщо взяти до уваги той факт, що ми приймаємо заяви з 45 країн, скоро буде з 46, де загальна кількість населення складає 800 мільйонів осіб, то навряд чи це має дивувати”.

Як наголошує Родерик Лідделл, насправді статистика виглядає страшніше, ніж вона є, бо більшість позовів навіть не приймаються до розгляду, вони не підпадають під компетенцію суду:

“З того числа, що я назвав, більшість справ відкидається вже на першому етапі. Таких ми нарахували близько 90%, і з ними розбираються досить швидко”.

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі було створено у 1959 році. Подати до нього може будь-хто з мешканців 45 країн-членів Ради Європи, організації, що займається дотриманням прав людини на європейському континенті.

Цей суд, на думку професора юриспруденції з британського Дюрамського Університету Коліна Вар брика, є популярним через те, що він став “одним з найуспішніших експериментів у післявоєнній Європі”.

“І не лише суд, а взагалі Рада Європи як така, бо вона створила найефективніший у світі, хоч може і неідеальний механізм щодо захисту прав людини на міжнародному рівні”.

Також успіх Страсбурзького суду, рішення якого є обов’язковими для всіх країн-членів Ради Європи, забезпечується тим, що він намагається заручитися підтримкою національних судів щодо поваги до прав людини, замість того, щоб засуджувати їхні рішення. Також суд має численні програми підготовки та підвищення кваліфікації національних суддів.

Щодо справи Віктора Януковича, то його шанси, на думку британського юриста, не виглядають надто оптимістично. На переконання Коліна Варбрика, Віктор Янукович отримав можливість представити свою справу до Верховного Суду України, який небезпідставно відхилив його скарги. Тож навряд чи Європейський Суд з прав людини вирішить скасувати рішення Верховного Суду України, хіба що з’явилися б якісь нові докази масових порушень під час виборів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG