Доступність посилання

ТОП новини

В.о. президента Радіо Свобода закликала Україну розслідувати підпал авто «Схем» та проникнення до помешкання Ткача 


Дейзі Сінделар закликала українську владу створити умови, щоб журналісти могли працювати безпечно та без страху

Тимчасова виконувачка обов’язків президента Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода Дейзі Сінделар закликала українську владу розслідувати підпал автомобіля водія програми журналістських розслідувань «Схеми» Бориса Мазура та справу про проникнення до помешкання журналіста програми Михайла Ткача, який заявив про ознаки організації прослуховування у себе вдома.

«Ми стривожені через, як видається, підпал автомобіля, який належить члену нашої команди журналістів-розслідувачів зі «Схем». Ми раді, що ніхто не постраждав, але занепокоєні, що цей інцидент, як виглядає, мав на меті залякати журналістів Радіо Свобода», – заявила Сінделар.

Т.в.о. президента Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода вважає, що зловмисники таким чином сприяли створенню загрозливого середовища для журналістів в Україні.

«Ми вимагаємо швидкого розслідування, щоб встановити та притягти до відповідальності винних у цьому нападі. Окремо ми також закликаємо владу ретельно розслідувати очевидне вторгнення у помешкання журналіста «Схем» – команди розслідувачів, які отримують нагороди та чия робота є важливою для суспільних інтересів усіх українців», – додала Сінделар.

Вона закликала українську владу створити умови, щоб журналісти могли працювати безпечно та без страху.

Вночі 17 серпня в Броварах невідомі підпалили автомобіль програми журналістських розслідувань «Схеми» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу UA:Перший), який належить водієві програми – учаснику знімальної групи Борису Мазуру. Державна служба з надзвичайних ситуацій дійшла висновку, що авто загорілося через «занесення стороннього джерела запалювання».

У ніч на 8 серпня журналіст «Схем» Михайло Ткач заявив, що виявив у себе вдома ознаки пристрою негласного стеження (тонкий глибокий отвір у стелі на кухні, що веде до спільного горища, до якого є доступ з різних під’їздів). Напередодні журналіст отримував сигнали від своїх джерел про можливе стеження.

11 серпня програми Ткач подав скаргу на бездіяльність слідчих Національної поліції України, які не провели перевірку місця подій спеціальним обладнанням для виявлення прослуховуючого обладнання та слідів його встановлення чи зняття, а під час огляду приміщення користувались лише «підручними засобами».

Опитані Радіо Свобода вузькоспеціалізовані фахівці та відомі криміналісти-правники зійшлись на думці, що отвір у стелі квартири журналіста програми «Схеми» Михайла Ткача та виявлені пізніше поліцією отвори на горищі, вірогідно, свідчать саме про спроби встановити прихований пристрій негласного стеження. Думки опитаних експертів розійшлись хіба що в тому, чи записувальний пристрій вже встигли прибрати, чи його ще не встигли встановити; чи мова йде про відеоспостереження, чи аудіопрослуховування; та хто може за цим стояти.

Поліція розпочала два кримінальні провадження через ситуацію з Михайлом Ткачем (за статтями про порушення недоторканності приватного життя та про незаконний обіг та використання прихованих записувальних пристроїв) і ще одне – через підпал автомобіля Бориса Мазура (умисне знищення або пошкодження майна).

XS
SM
MD
LG