Доступність посилання

ТОП новини

Громадянські розслідувачі: вбивство чеченця-громадянина Грузії в Берліні влаштувала ФСБ Росії


Виконавець убивства «Вадим Соколов» (п), якого ідентифікували як Вадима Красикова (л)
Виконавець убивства «Вадим Соколов» (п), якого ідентифікували як Вадима Красикова (л)

Міжнародна група громадянських розслідувань Bellingcat разом із партнерами, схожою російською групою The Insider і німецьким виданням Der Spiegel, встановили, що вбивство Зелімхана Хангошвілі, громадянина Грузії, чеченця за національністю й колишнього чеченського польового командира часів Чеченських воєн, у столиці Німеччини в серпні минулого року, спланувала і організувала Федеральна служба безпеки Росії.

Як мовиться в повідомленні про це розслідування, що тривало кілька місяців, його автори з’ясували, що підготовкою вбивства безпосередньо керували Едуард Бендерський, голова доброчинного фонду спецпідрозділу ФСБ «Вимпел», а також інші чільні діячі цього фонду.

За даними розслідувачів, які раніше встановили справжнє ім’я виконавця вбивства – Вадима Красикова (його після вбивства затримали в Берліні з документами на ім’я «Вадима Соколова», над ним нині триває суд за звинуваченнями в убивстві і порушенні законодавства про зброю), – той від початку 2019 року і до самого свого виїзду в Берлін часто спілкувався з вісьмома членами асоціації ветеранів «Вимпела» й іншими чільними представниками фонду Бендерського – про це свідчать дані білінгу мобільного телефона Красикова.

Бендерський, який давно звільнився з ФСБ і нині є цивільним підприємцем, власником кількох приватних охоронних компаній, у яких працюють колишні «вимпелівці», нерідко виступає в засобах інформації як фактичний речник Департаменту «В», який в ФСБ Росії став наступником колишнього «Вимпела» часів КДБ СРСР.

Департамент «В», в свою чергу, займався, серед іншого, операціями проти чеченських повстанців на Північному Кавказі. Хангошвілі ж свого часу був одним із командирів цих повстанців, які воювали проти російських силовиків. Його вбивство нагадує низку інших убивств колишніх чеченських повстанців, у яких видно ознаки причетності російської держави.

Зелімхана Хангошвілі застрелили посеред дня в парку в Берліні 23 серпня. Нападника невдовзі затримали. Москва продовжує заперечувати свою причетність до вбивства. Тим часом після затримання вбивці дані про Вадима Красикова були вилучені з державних російських баз даних.

XS
SM
MD
LG