Доступність посилання

ТОП новини

У Росії шукають спосіб контролювати інтернет


Прага – Як кожен технічний винахід, інтернет має свої позитивні й негативні сторони. Негативні, на думку російської влади, полягають у непідконтрольності засобу комунікації, що може сягати значної кількості людей і яким можна поширювати і екстремістські повідомлення чи дитячу порнографію, і заклики до спільних дій проти чинної влади, як це сталося нещодавно у низці арабських країн.

Ті, хто народився в Радянському Союзі, можуть пам’ятати людей із червоними пов’язками, які трійками ходили по вулицях, називали себе добровільною народною дружиною і мали допомагати міліції охороняти громадський порядок. Подібна ідея лежить в основі створення в Росії «Ліги безпечного інтернету». Лише охороняти інтернет мають не просто «добровольці», а компанії, які самі надають послуги інтернету, бо в лігу вже записалися приватні компанії «Мобільні телесистеми», «Вимпелком», «Меґафон» та державна фірма «Ростелеком». Серед членів опікунської ради – голова порталу Mail.ru Дмитро Гришин, а на чолі ліги – міністр зв’язку і масових комунікацій Ігор Щоголєв.

Добровольці, які допоможуть боротися з дитячою порнографією та «негативним контентом», також вітатимуться, заявив на прес-конференції, присвяченій Дневі безпеки в інтернеті, міністр Щоголєв. Проте що мається на увазі під «негативним контентом», він не пояснив.

Організація, яка вже збирає дані про «протиправне» використання інтернету, «Дружній Рунет», вітає ініціативу уряду. Ïї голова Євген Беспалов говорить, що Росія є другою після США країною за кількістю дитячої порнографії в інтернеті і що минулого року його організація отримала 22 тисячі повідомлень про дитячу порнографію в російському інтернеті.

«Є привід для оптимізму, бо до ініціативи створення «Ліги безпечного інтернету» залучені державні органи. Ми сподіваємося на їхню серйозну підтримку», – каже він.

Інтернет-активісти занепокоєні

Російських інтернет-активістів насторожує присутність державних органів в організації, яка нібито мала б бути покликана для саморегуляції інтернету. Блогери побоюються, що нова служба буде покликана боротися більше з ними, а не з поширювачами дитячої порнографії. Адже досі російський сектор інтернету, чи, як його називають у Росії, «рунет», є найбільш незалежним засобом масової інформації в цій країні.

Російський експерт із питань безпеки Андрій Солдатов говорить, що визначати, що є небезпечним із погляду громадського порядку, а що ні, мають спеціалісти, а не добровольці. «Чого я не розумію, так це як люди, які не є фахівцями з лінгвістики чи порнографії, чи боротьби з екстремізмом, зможуть перебрати на себе ці функції та стати кібер-бригадами», – каже він.

Російське інтернет-товариство побоюються, щоб до «потенційно небезпечного контенту» не було зараховане будь-яке висловлювання проти чинної влади, як це відбувається в авторитарних країнах, і щоб новітні «дружинники» не відводили до відділку міліції разом із п’яницями на дитячих майданчиках людей із плакатами проти Брежнєва, чи сьогодні вже проти Путіна.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG