– Яким є сьогодні пенсійний вік у Чехії, чи мають намір його підвищити?
– Пенсійний вік для чоловіків і жінок різниться. Для чоловіків це нині 62 роки і 8 місяців. У жінок пенсійний вік залежить від кількості народжених дітей. Бездітні жінки виходять на пенсію нині у 61 рік і 8 місяців, а, наприклад, жінка, яка виховала п’ятеро дітей, виходить на пенсію на 5 років раніше, ніж чоловік, тобто у 57 років. На нашому сайті www.mpsv.cz є докладний перегляд різноманітних порад для пенсіонерів, в також для тих, хто ними готується стати. Розділ так і називається – «Підготовка до старіння», а в ньому корисні поради, зокрема, що потрібно зробити, щоб, закінчуючи активний трудовий період, забезпечити собі достойну старість із достойною пенсією. У нас пенсійний вік підвищується, тому що кожного року зростає кількість людей похилого віку, зараз люди живуть довше. Поступово будемо вирівнювати пенсійний вік чоловіків і жінок.
– Яка нині середня пенсія і чи існує різниця між розміром пенсій жінок і чоловіків?
Середня пенсія сьогодні становить в перерахунку 550 американських доларів.
– Якою є мінімальна чеська пенсія і кому вона призначається?
– У нас існує мінімальна пенсія. Той, хто сплачує мінімальні пенсійні внески, отримує мінімальну пенсію – в перерахунку 155 доларів на місяць. Але пенсійні внески, мінімальні в тому числі, потрібно сплачувати протягом 28 років, цей термін ми плануємо тепер підняти до 35 років. Мінімальну пенсію призначають після досягнення громадянином пенсійного віку. Служба у війську, час догляду за інвалідом чи декретна відпустка до досягнення дитиною 4-річного віку зараховуються до трудового стажу. Звичайно, розмір пенсії залежить від зарплати. Якщо у когось була низька зарплата або тривалі прогалини, коли особа не сплачувала внески, тоді пенсія виходить дуже низькою.
– А чи належать громадянам із мінімальною пенсією якісь пільги, скажімо, на квартплату?
– У випадку, якщо дохід не покриває головних видатків, тобто якщо пенсіонерові не вистачає коштів на квартплату, в цьому випадку йому належиться грошова допомога на житло. Ця допомога залежить від розмірів квартири і кількості людей, які в ній проживають.
– А на які ще соціальні пільги мають право чеські пенсіонери?
Той, хто сплачує мінімальні пенсійні податки, отримує мінімальну пенсію – в перерахунку 155 доларів на місяць.
– Чи є якісь інші, крім транспортних, пільги у пенсіонерів?
У Чехії існує система соціальних служб, яку значною мірою фінансує держава. Наприклад, це перебування в будинках для пенсіонерів.
– А чи покриваються видатки пенсіонерів за відпочинок, наприклад, у санаторіях?
– Це залежить від лікаря і стану здоров’я пенсіонера. Якщо стан здоров’я пенсіонера задовільний, то за перебування в санаторії він має собі заплатити сам. Якщо лікар встановлює потребу реабілітації в санаторії, тоді пенсіонер отримає доплату на лікування від держави.
– Відомо, що в Чехії працює широка мережа клубів і гуртків за інтересами для пенсіонерів, для них організовуються екскурсії, кіноперегляди, спеціальні культурні акції. Який має до цього стосунок Міністерство праці і соціальних справ, чи за цим стоїть тільки громадська ініціатива?
Сьогодні у нас є приблизно 400 тисяч пенсіонерів, які ходять до університетів третього віку.