Нині в місцях несвободи перебуває близько мільйона українців, зауважують в апараті уповноваженого з прав людини Верховної Ради. Йдеться не тільки про в’язниці, а й про інтернати, лікарні та інші заклади, які людина не може покинути за власним бажанням.
Умови для осіб, що утримуються під вартою, за останні 3-4 роки покращились, однак, скажімо, Херсонський слідчий ізолятор – це будівля 18-го століття, тож умови там – відповідні, зазначає регіональний координатор зі зв’язків з громадськістю омбудсмена в цій області Наталія Козаренко, яка брала участь у моніторингу місць несвободи. У той же час, за її словами, пацієнтам психоневрологічних інтернатів та мешканцям будинків для літніх людей живеться набагато гірше, аніж ув’язненим.
Витрати на харчування на добу для однієї людини становлять 9 гривень. На лікування 2-3 гривні на добуНаталія Козаренко
«До мене теж так робили»
Умови у різних закладах в одному регіоні та, в принципі, за однакового державного фінансування – різні, зауважує координатор зі зв’язків з громадськістю омбудсмена у Рівненській області В’ячеслав Свірець.
Деякі кімнати були у жахливому стані, ліки, що вдалося знайти у медичному пункті в холодильнику, були простроченіВ’ячеслав Свірець
Між тим, умови в іншому закладі такого ж типу кардинально відрізнялись у кращий бік, додає Свірець.
Причина – у корупції та наявності усталених практик, вважає керівник Департаменту з питань реалізації превентивного механізму апарату омбудсмена Юрій Бєлоусов. За його словами, часом це стосується навіть таких варварських методів, як утримування «неспокійних» пацієнтів психіатричних клінік у клітках – учасники моніторингу приходять до керівника закладу, а він говорить: «До мене теж так робили».
Загалом, як зазначає голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук, сьогодні в Україні – понад 6 тисяч місць несвободи, і підпорядковуються вони приблизно десятьом міністерствам та відомствам. Моніторинг у рамках національного превентивного механізму проводиться із липня минулого року, цього року мобільні групи спостерігачів відвідали близько 240 установ. Учасники відзначають покращення умов у тих закладах, де відбувалась перевірка, бо керівництво знає, що до них може прийти повторна.