Доступність посилання

23 Жовтень 2017, Київ 09:52

Чим найбільше пишаються чехи, а кого вважають словаки своїм національним скарбом? І на порозі 21 століття в самому центрі Європи триває пошук символів національної ідентичності


Чим найбільше пишаються чехи, а кого вважають словаки своїм національним скарбом? І на порозі 21 століття в самому центрі Європи триває пошук символів національної ідентичності

Прага, 20 листопада 2001 - Є на південному сході Словаччини невелике містечко Гуменне, до речі - один з районів компактного поселення етнічних українців. На одній з його вулиць нераз можна побачити привітну літню жінку, як вона прямує до крамниці. Однак, тільки дуже вузьке коло осіб знає, що ви зустрілись з рідною тіткою голівудської зірки Пола Ньюмена. Його мама ― Тереза Фецкова походить з Гуменного. Ще малою в 1898-ому році відвези Терезку батьки за океан. Там вона вийшла заміж, перше подружжя було невдалим, вдруге вона вийшла заміж за купця Артура Самуеля Ньюмена, з яким мала двох синів - Артура і Пола. Тітка з Гуменного і нині згадує про листи і пакунки від родини з далекої Америки.

А взагалі словаки сьогодні пишаються своїми славними іноземцями, говорять про них з пієтетом, повагою. Словацький щоденнник »Нови час» навіть розпочав акцію пошуків родичів своїх прославлених земляків. Як з´ясувалось, найбільше їх походить саме зі сходу країни. Ось хоча б відомий художник, король поп-арту Енді Верхол. Його батьки покинули рідне село Мікова наприкінці 19-ого століття і осіли в Пітсбурзі в Пенсільванії. Там і прийшов на світ Андрій Верхола - саме так увічнилось у словацькій метриці прізвище його батька. В цілому ж прізвище »Верхола» на південному сході Словаччини дуже поширене. В Мікові нині живе двоюрідний брат Енді Верхола - Ян, котрий ніколи в Америці не був і свого прославленого родича не бачив. Словацька рідня, не маючи за комуністів жодних контактів, взагалі довший час вважала, що Енді в Америці малює квартири. Промені слави з-за океану осяяли велику родину в Словаччині тільки після падіння комуністичного режиму. Нині ім´я Енді Верхола словаки висловлюють з гордістю, воно ввійшло до скарбниці словацької національної культури.

Якщо словаки шукають свою славу у відомих родичах за кордоном, то чехи цілком задоволені тим, що їм дісталось у спадщину вдома. Як свідчить статистика, переважна більшість з них найбільше пишається своєю історією, а понад половина – красою рідної землі. Більше, ніж 70 відсотків чеських громадян пишається своїми традиціями і культурою. Крім цього, невеличка територіально Чеська Республіка має, на думку своїх громадян, ще два символи, які прославляють країну повсюди. Це чеське пиво і чеський хокей. Багато хто за океаном довідується про Чехію власне через цих миролюбних послів.

Сьогодні в чеському суспільстві існують певні побоювання щодо втрати національної ідентичності, котру може принести з собою вступ до Європейського Союзу. А тому з пошаною до рідної історії говорять фахівці про потребу створення окремих програм на захист мови, традицій, народного мистецтва і культури. Є й голоси про те, що в боротьбі за національні символи можливо доведеться захищати від гамбурґерів і відомі багатьом чеські кнедліки.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG