Доступність посилання

18 Жовтень 2017, Київ 12:37

Ірак – одна з держав «осі зла», поступки чи маневри?


Ірак – одна з держав «осі зла», поступки чи маневри?

Прага, 5 січня 2002 – Плани американського президента Дорджа Буша щодо завдання ударів по одному з терористичних режимів на Близькому Сході, а мається на увазі, насамперед, Ірак Саддама Хусейна, зазнали різнобічної критики в самих Сполучених Штатах. Йдеться не лише про недоречність аналогій між війною в Афганістані і можливою військовою операцією на іракських теренах але й про слабкість, опозиційного Хусейну, Іракського Національного Конгресу.

Минулого понеділка американська авіація, впереше після 11 вересня минулого року завдала бомбових ударів по околицях міста Мосула, що на Півночі Іраку. Це було здійснено у відповідь на активність іракських ППС, котрі намагалися обстрілювати літак-спостерігач. Але експерти вважають, що Джорджу Бушу для скинення режиму Хусейна не обійтися без широкмасштабних наземних операцій на території Іраку. І для цього, як переконані наукові фахівці з вашінґтонського інституту Брукінґа, необхідно буде задіяти не менше 500 тисяч вояків. Згадані експерти вважають, що афганська тактика потужніх бомбардувань непридатна для операцій супроти режиму Хусейна. Вони попереджають Пентагон про чудово навчену іракську армію, яка оснащена найновішими видами озброєнь, включно із зброєю масового знищення, котра розташована на всій території країни в цивільних об’єктах. У Вашінґтоні також розуміють, що іракська опозиція, той же Іракський Національний Конгрес, має недостатнє воєнне і політичне довір’я в Іраку. Можливості ворожих Хусейну курдських ( на півночі) і шиїтських (на півдні) партизанських сил всередині країни сьогодні ще мало відомі ширшому загалові…

А тим часом Ірак проявляє ніби-то готовність до відновлення діалогу з Генеральним секретарем ООН Кофі Ананом без будь-яких попередніх вимог. Про це у понеділок повідомив Кофі Анана генеральний секретар Ліги арабських країн Амр Муса, котрий нещодавно повернувся з Іраку із посланням Саддама Хусейна до лідера міжнародного співтовариства. Сам Генсек ООН, за повідомленням його Секретаріату, «готовий прийняти іракську делегацію для обговорення можливостей втілення в життя резолюції ООН з Іраку».

Нагадаю, що в 2001 році вже були спроби Іраку та ООН розпочати діалог, і у лютому відбувся перший раунд переговорів Кофі Анана та тодішнього керівника іракського МЗС Мухаммеда Саїда ас-Саххава. Однак наступного етапу переговорів у квітні-травні минулого року сторони не відкрили, бо в Раді Безпеки ООН виникли серйозні розбіжності з приводу зміни режиму міжнародних санкцій щодо Іраку. Нині Кофі Анан готовий для обговорення з Іраком проблем щодо контролю над воєнними програмами Багдада і повернення на його територію військових інспекторів ООН, котрих Саддам Хусейн вислав із країни три роки тому. За деякими повідомленнями Європейський Союз працює у тісних контактах з ООН і Росією над планом внесення змін у санкції проти Іраку.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG