Доступність посилання

17 Жовтень 2017, Київ 16:50

Дальша конфронтація між США й Іраком


Дальша конфронтація між США й Іраком

Прага, 13 серпня 2002 – Можливість воєнного удару по Іраку явно зросла після виступу іракського міністра інформації Могаммеда Саїда ас-Сагафа в арабському телебаченні Аль-Джазіра. За словами Сагафа, Багдад відкидає можливість відновлення в Іраку міжнародної військової інспекції, яку, за словами Сагафа, закінчено чотири роки тому.

Після недавніх пропозицій Багдада відновити розмови з ООН у справі військової інспекції і відповідних контрпропозицій з боку Організації об’єднаних націй іракське керівництво раптом передумало й заявило, що потреби у розмовах про відновлення інспекції більше нема, бо її закінчено 4 роки тому. Саме тоді Багдад видворив міжнародних інспекторів, що викликало поновну хвилю напруження і загальмувало розмови в ООН пpо полегшення санкцій проти Іраку. За словами Сагафа, Сполучені Штати використовують питання про відновлення інспекції як привід для воєнної конфронтації.

Тим часом адміністрація США, посилаючись на військових фахівців, вважає, що Ірак продовжує розробляти зброю масового знищення, зокрема хімічну й біологічну, тому і далі представляє загрозу для країн регіону і для стабільності у світі. Нещодавно, коментуючи пропозицію Багдада відновити розмови з ООН, представники адміністрації США заявили, що Саддам Хусейн не має справжніх намірів відновити міжнародну інспекцію його військових об’єктів і пропозиції для ООН використовує для затягування часу і можливого уникнення воєнного удару.

Нинішні остаточні заяви Багдада про відмову від інспекції надійшли після войовничих заяв іракських керівників і самого Саддама Хусейна про готовність дати належну відсіч Сполученим Штатам у випадку воєнного удару. Західні засоби інформації повідомляють про підготовку іракської армії до можливої війни. Водночас сусідні мусульманські країни, погоджуючись із потребою зміщення режиму Саддама Хусейна, не погоджуються на участь у воєнній акції. І далі тривають спроби переконати Саудівську Аравію надати в розпорядження союзної авіації свої військові бази на випадок воєнної акції.

Тим часом у понеділок головний шиїтський мулла – аятола Могаммед Хусейн Фадлаллах проголосив у Бейруті так звану фатву, тобто релігійний указ, який забороняє мусульманам допомагати США і їхнім союзникам у будь яких воєнних діях проти Іраку. За його словами, свої проблеми мусульмани повинні вирішувати власними силами.

Оглядачі схильні думати, що нинішня відкрито ворожа позиція Багдада може приспішити воєнну акцію. Вона може також посприяти розумінню союзників США, які досі виступали проти воєнного удару і за продовження дипломатичних зусиль, що іракський режим фактично спровокував нинішню конфронтацію.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG