Доступність посилання

ТОП новини

Прямий Ефір: В суботу по всій Україні відбувалася акція опозиції Народний трибунал. Учасники акції звинуватили президента України Леоніда Кучму в численних злочинах


Прямий Ефір: В суботу по всій Україні відбувалася акція опозиції Народний трибунал. Учасники акції звинуватили президента України Леоніда Кучму в численних злочинах

Київ-Прага, 14 жовтня 2002

Марина Пирожук

Добрий вечір. В ефірі “Вечірня Свобода”. Наші гості сьогодні - член фракції комуністів, голова комітету з питань молодіжної політики Катерина Самойлик, а також представник парламентської фракції Юлії Тимошенко Олександр Турчинов.

Зиновій Фрис

Ми приступаємо до другої теми. В суботу по всій Україні відбувалася акція опозиції Народний трибунал. Учасники акції звинуватили президента України Леоніда Кучму в численних злочинах. Про те, як тривала і чим закінчилася акція в українській столиці, розповідає

Надія Шерстюк

Попри холодну днину й заборону шевченківського місцевого суду проводити акцію на Європейську площу прийшло від 50 тисяч (за оцінками спостерігачів) до 100 тисяч осіб (за інформацією організаторів акції). Правоохоронні органи називають значно скромнішу цифру – 5-10 тисяч учасників. Утім, у суботу Європейська площа, як і 16 вересня, була заповнена вщент. Головуючий на Народному трибуналі екс-мер Черкас Володимир Олійник сказав, що оскільки громадянин Кучма не з’явився на засідання суду, хоча його повідомили, то є пропозиція слухати справу без нього. Сторону обвинувачів представляли народні депутати Сергій Головатий, Анатолій Єрмак, Григорій Омельченко, а також колишній прокурор України Віктор Шишкін. Народні депутати, лідери опозиційних політичних партій і пересічні громадяни свідчили проти громадянина Кучми: «Президент причетний до вбивства Георгія Гонгадзе, президент причетний до вбивства В’ячеслава Чорновола, президент причетний до продажу зброї в Ірак, президент причетний до масового знищення мільйонів українців, президент причетний до придушення свободи слова». Захисником президента обрали журналіста Олега Ляшка. Він попросив суд виправдати свого підзахисного, оскільки Леонід Кучма, на його думку, є неосудним, тобто не може відповідати за свої вчинки, і він потребує спеціальної медичної допомоги. Сміх, оплески. Народний трибунал висунув президентові обвинувачення за 35-ма статтями Кримінального кодексу, і засудив його до вищої міри покарання народного осуду. Після мітингу колона демонстрантів на чолі з народними депутатами рушила до Генеральної прокуратури, щоб передати заяву про порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми. Заяву прийняв перший заступник генерального прокурора Сергій Винокуров.

Зиновій Фрис

У київській студії представники тих політичних сил України, що брали чи не найактивнішу участь в акції Народний трибунал - член парламентської фракції Юлії Тимошенко Олександр Турчинов і член фракції комуністів Катерина Самойлик. Пані Самойлик, я може помиляюся, Ви були ініціатором акції Народний трибунал. Це правда?

Катерина Самойлик

Так, це правда. Два роки тому наша жіноча організація «Всеукраїнський союз жінок-трудівниць за майбутнє дітей України» разом із партійними осередками по всій Україні провела наш жіночий трибунал проти режиму і проти Кучми. І вперше тоді в Україні ми наші вироки жіночі (бо немає більш справедливого суду, ніж жіночий) ми направили президенту України.

Зиновій Фрис

Дякую, ми ще продовжимо. Хочу лише сказати, що до нас телефоном із Німеччини долучається політолог Валерій Гладко. І це до певної міри не випадково, оскільки пан Гладко не тільки дотримується такої незалежної позиції, нейтральної позиції щодо тих перипетій, що відбуваються в Україні, пан Гладко рішуче не погоджується з тим, що в Україні ті чи інші політичні сили організовують такі маніфестації, акції і таке інше. Пане Гладко, поясніть нам будь ласка чому ви проти тих всіх акцій, які організували і комуністи, і соціалісти, і «тимошенківці»?

Валерій Гладко

Перш за все, я противник не тільки тих акцій, які організовані. Це може буде не повністю сказано, противником чого я є. Річ у тому, що я проти того, щоб інструментами, які є у суспільства (мітинги і демонстрації - один з головних інструментів, якими суспільство розпоряджається й має право ними боротися за свої права) зловживали ті політичні сили, які ви сказали. От щойно в репортажі пролунала така фраза, що після того, як сказали, що ніби Кучма є нездоровою людиною і через те він підлягає суду, - і були сміх і оплески. Я вам можу гарантувати, що якби замість цих слів він розказав якусь гумореску чи якогось анекдота, то так само були б сміх і оплески. Мені здається, що вони сміються самі над собою. Тому що те, що було зроблено на площі для людей, які не знайомі з правом, на перший погляд може здатися таким самим перевищенням владних повноважень, яким займається зараз Кучма чи що робить його адміністрація. Адже суд і органи суду – це органи державної влади, і ті люди, які були на вулиці, не мають ніякого права брати на себе повноваження суду і судити когось, тим паче виносити йому вироки.

Зиновій Фрис

Пане Гладко, давайте повернемося до політичних сил, які організовують подібні акції. Отже Ви, наскільки я розумію, за те, аби політичні сили, незалежно чи це партія Тимошенко, чи комуністи, сиділи в парламенті і займалися тим, заради чого їх обирав народ України. Але, очевидно, не виходить це в них у парламенті. Вони, припускаю, змушені вийти на вулицю аби продемонструвати, заручитися підтримкою своїх виборців. Ви так не вважаєте?

Валерій Гладко

Ви маєте рацію в тому, що кажете, що їхнє місце сьогодні в парламенті, а не на вулиці. До фундаментальних принципів демократії належить принцип народної більшості, а не більшості від народу відділеної еліти або окремого політичного класу. В нас не працює головний ланцюжок демократичності, який складається з 4 елементів – суверенітет, демократія, політичні партії й органи влади. Перш за все, в нас відсутні справжні політичні партії, що конкурують своїми програмами одна з одною, змагаються за довіру народу на право від його імені будувати органи державної влади і тримати їх під його народно-демократичним контролем. Ми говоримо про ці сили, які вивели народ на вулицю, називаємо їх опозиційними силами з одного боку, і політичними партіями з другого, але, насправді, вони не є ні політичними партіями, ні опозиційними.

Зиновій Фрис

Пане Турчинов, отже і Ваша партія, і Ваша фракція не є ні опозицією взагалі, ні партією, так здається я передаю слова пана Гладка. В моїй спеціальній передачі пан Гладко сказав, що в усіх нинішніх проблемах якраз після парламентських виборів винуватий не Кучма, а якраз ті партії, які виводять народ на вулицю, в тому числі партія Юлії Тимошенко. Пане Турчинов, Ваші аргументи чи контраргументи.

Олександр Турчинов

Я не знайомий з цим політологом, який сидить у Німеччині і вчить нас, як треба працювати в Україні. Мабуть, непогано знаходитись в цивілізованій країні і розповідати, хто винен, хто ні. Але, мабуть, пан політолог не знає реальну ситуацію в нашій державі. Альтернативні Кучмі сили, я не кажу опозиційні, тому що «Наша Україна», мабуть, ще не визначилася з опозиційністю, виграли вибори в парламент. І, дійсно нам було б непогано знаходитись в парламенті, вирішувати питання, тому що в цілому на нас проголосувало біля 80% населення. В той же час шляхом адміністративного тиску, шантажу, підкупу, фактично політичного терору була проведена ревізія виборів до Верховної Ради. І більшість, як ми знаємо, формують не ці політичні альтернативні режиму сили, а 2 невеличкі партії, які важко назвати партіями, - соціал-демократи об’єднані і За ЄдУ, які разом отримали менше 20% голосів.

Зиновій Фрис

Але я більш ніж впевнений, що пан Гладко все це чудово знає. Пане Гладко, Ви, очевидно, про інше говорили?

Валерій Гладко

Звичайно. Я розумію, що я в деякій іншій ситуації, і ті, хто не знають мене, умов мого життя й перебування тут, можуть так думати. Це право пана Турчинова. Ідеться про те, що ми не бачимо перед собою головного. Блок, в якому пан Турчинів займає видатне місце, намагається сказати українському суспільству, що винен у тому, що ми зараз маємо, саме пан Кучма і його адміністрація. Ми такі добрі і гарні, ми все зробили б краще, якби тільки мали б його владу. А він не може це зробити. У принципі це є велика помилка. Те, що сталося в Україні, що ми зараз маємо, є продуктом тієї епохи, коли комуністи правили нашою країною, краще слово – знущалися. І Кучма – це тільки їхній продукт, згусток помилок, які вони робили. Саме за часів Щербицького і часів до того, коли більшовики-комуністи знущалися з українського народу і не давали йому можливості самовизначення, ми отримали те, що зараз маємо, - Кучму, який керує далі більшовицькою Україною, яка стоїть своїм апаратом над українським суспільством, не даючи йому можливості розвиватися, організовуватися в політичні сили.

Зиновій Фрис

Пані Самойлик, чи всі можливості нормальної роботи в парламенті вже використані і єдине, що залишилося, – це виходити на вулиці і виводити тисячі людей? Чи це той шлях, яким Україна досягне і миру, і злагоди, і, справді, української влади, як про це неодноразово в передачах раніше говорив пан Гладко з Німеччини?

Катерина Самойлик

Доки у влади буде Кучма і його оточення, ніколи не буде ні злагоди, ні добробуту. А народ України має право сам вийти на площу і сам ініціювати народний суд над людиною, яка принесла стільки сліз. Якби пан Гладко подивився у вічі голодних дітей, які не те що просять цукерок, а хліба, бо через день хліб бачать, якби він побачив, що ці діти не мають змоги ходити до школи, якби він подивився у вічі мати, яка втратила сина, 24-літнього офіцера, і їй відписують: «Винних немає», то він би по-іншому все це говорив.

Зиновій Фрис

Пані Самойлик, я більш ніж упевнений, що пан Гладко все це знає. Хотів би навести фразу пана Гладка в одній з моїх спец передач. Він сказав, що кожний народний депутат України значить набагато більше ніж Кучма з його адміністрацією і, навіть, разом із Медведчуком. Іншими словами, пан Гладко вважає, що народні депутати, парламент загалом не використовує своїх можливостей як головна політична сила в Україні. Пане Гладко, вибачте, що говорю за Вас, стараюся майже цитувати Вас. Ось, що має на увазі пан Гладко. Пане Турчинов, Ви погоджуєтеся з тезою, що у вас є море можливостей, ви їх не використовуєте, а замість того виводите людей на вулицю?

Олександр Турчинов

По-перше, хотів би провести аналогію з Другою Світовою війною. Коли формувалася антифашистська коаліція, то держави, незалежно від ідеологічних поглядів, такі як Радянський Союз, США об’єдналися проти єдиного ворога, який загрожував світу. Це була фашистська Німеччина. І сьогодні, Ви бачили по першому питанню, у нас із пані Самойлик різні ідеологічні позиції, різні погляди. Але наша правоцентристська партія і наш правоцентристський блок, і ліві партії сьогодні об’єдналися для боротьби проти режиму, який загрожує незалежності країни і кожному її громадянину. Що стосується парламентських механізмів, то коли була проведена ревізія виборів до Верховної Ради, то, фактично, ми були повністю позбавлені можливості проводити через парламент демократичні рішення і, взагалі, приймати рішення в парламенті. Нам залишають роль статистів. Будуть говорити, що більшість, яку формує Кучма, буде приймати закон, а ми повинні не заважати їм це робити. І коли пан Гладко вважає, що функція статистів у пропрезидентському парламенті – це найкраща функція для наших політичних груп, то я з цим ніколи не погоджусь. Ми не це обіцяли виборцям. Ми обіцяли навести в країні порядок, реформувати економіку і побудувати демократичне суспільство.

Зиновій Фрис

Пане Гладко, Ви погоджуєтеся, що ситуація, справді, така вже безвихідна, що тільки залишилося виводити людей на вулицю?

Валерій Гладко

Звичайно, ні. Може пан Турчинов не знайомий з усім реченням, яке було сказано. Ідеться про інше, про те, що політична сила, яку він представляє, приймала участь у виборах на рівні з іншими політичними силами. Отримавши кількість голосів, якої недостатньо для формування більшості в парламенті, яку треба для прийняття законів, партія чи блок пана Турчинова повинні були шукати собі таких партнерів, які ідеологічно мають подібні з ними засади. Тобто, йшлося про те, що жодна з політичних сил, яка була на виборах, не отримала абсолютної довіри українського народу. Це означає, що всі заклики, що ми будемо будувати чудову країну, яку Ви казали, не мали того результату, на який Ви надіялися. Народ України не повірив вам настільки, що вам було достатньо формувати органи влади, маючи абсолютну більшість за собою. Зараз, маючи 10-15% разом з іншими політичними силами, з якими ви рахуєте себе десь однаково, ви маєте критикувати з усіх точок зору, які у вас тільки є, ті програми, дії і закони, які пропонує зараз так звана президентська більшість в парламенті. Щоб ви дійсно доказали, що ви в парламенті робите свою роботу, що вам просто не хватило абсолютної більшості, але ви в стані зробити краще, тому що ви кожну букву закону, яку вони пропонують, вмієте розкласти так, що, навіть, простий дядько в селі зрозуміє:«Оце Тимошенко треба було обирати, бо вона краще знає ніж той Тигіпко, чи хтось інший». Завдання політичних сил, які йшли на вибори, в тому, щоб повернутися в парламент і зробити його тим органом, яким він має бути згідно з українською Конституцією. Перше, що ви маєте зробити, це дотримуватися Конституції. Уявімо собі парадоксальну ситуацію. Сьогодні Кучма послухався того, що ви кажете й вирішив піти у відставку. Що ми маємо? Ми маємо Кінаха, абсолютно нелегітимного й недієвого голову уряду, абсолютно недієвий і нелегітимний уряд, тому що на виборах виборець не проголосував за нього, маємо голову Адміністрації Медведчука. До чого ви зараз закликаєте народ? Чи ви хочете Медведчука зробити президентом, не приймаючи участі у виборах?

Зиновій Фрис

Дякую, пане Гладко. Мені не залишається нічого іншого, як надати слово пані Самойлик і пану Турчинову.

Олександр Турчинов

Коли б пан Гладко радив у 45-му році воякам УПА, то, мабуть, він порадив би обиратися до місцевих рад і там доводити, як можна розбудовувати незалежну Україну. Це незнання ситуації в Україні. Це порада займатись тим, що не буде мати користі. Ми багато робимо у Верховній Раді - напрацьовуємо закони, економічні програми, в нас просто немає можливості це донести до людей, ми позбавлені електронних засобів масової інформації...

Зиновій Фрис

Мені надзвичайно сумно, що ми так мусимо закінчувати передачу, не давши можливості висловитися всім. Дякую усім. Хай вам щастить!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG