Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 19:54

Розширення може знищити Європейський Союз, застерігає Михайло Горбачов.


Марія Щур


Прага, 26 липня 2005 - “Хаотичне розширення” Європейського Союзу може призвести до його занепаду, принаймні у його нинішній формі. Таке переконання висловлює на сторінках впливового британського щоденника Financial Times колишній президент Радянського Союзу Михайло Горбачов. На думку колишнього радянського лідера, замість того, щоб подавати надії таким країнам, як Україна, Туреччина, чи Грузія, ЄС мав би зайнятися процесом уніфікації та об’єднання країн, котрі уже належать до Європейського Союзу, а Україні дозволити об’єднатися з Росією, Казахстаном та Білоруссю.

На відміну від багатьох західних оглядачів, які вважають що Європейський Союз повинен розширюватися і в майбутньому, якщо Європа претендує на світове лідерство, колишній радянський президент Михайло Горбачов переконаний, що останні кризи в ЄС сталися саме через розширення. На думку пана Горбачова, розширення створило незграбну систему, в якій правлячі еліти не дослухаються до думок своїх виборців. У цьому колишній радянський демократ вбачає причину провалу референдумів про Конституцію ЄС, що відбулися в Нідерландах та Франції.

Реакція пересічного європейця з так званої “старої Європи” на розширення, як вважає Михайло Горбачов, є зрозумілою, адже вони побоюються напливу дешевої робочої сили зі сходу або переносу на схід виробництва. З іншого боку, східні європейці з країн Балтії та вже призабутого Союзу Економічної Взаємодопомоги, що його на заході називали просто “Комекон”, на думку Горбачова, також скоро відчують розчарування від свого приєднання до ЄС. За словами Горбачова, для того, щоб задовольнити вимоги ЄС, цим країнам довелося значно перебудувати свою економіку, скоротивши її потенціал розвитку.

Чи зможуть виплати із західної Європи компенсувати ці втрати, на думку Михайла Горбачова, є відкритим питанням. Про те, що темпи зростання економіки серед нових країн ЄС є значно вищими, ніж у “старій Європі”, а також про те, що рівень підтримки вступу у цих же країнах виріс у порівнянні з минулим роком, Михайло Горбачов у своїй статті не згадує.

Що ж до подальшого розширення ЄС, то колишній радянський президент вважає, що бажання сусідніх з Євросоюзом країн долучитися до Союзу є “поразкою європейських бюрократів”. ЄС, на думку пана Горбачова, має консолідувати вже ті країни, які є членами Євросоюзу, і не заважати іншим державам, що є на сході Європи, також об’єднуватися.

Михайло Горбачов вважає, що Росія, Україна, Білорусь та Казахстан, об’єднавшись у спільний економічний простір, зможуть краще використати власний потенціал, а також стати в нагоді ЄС. Щодо стосунків Євросоюзу з Росією, то колишній радянський лідер закликає ЄС переглянути своє ставлення до Росії, бо росіяни вже втомилися від ролі “хлопчиків для биття” через негаразди з демократією.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG