Доступність посилання

ТОП новини

Західні експерти дискутують стосовно заяв посла США в Україні


Марі Йованович, посол США в Україні

На сайті американського аналітичного центру Atlantic Council розгорнулась дискусія стосовно доречності заяв посла США в Україні Марі Йованович і західних дипломатів.

Так, у статті «Віце-королі в Києві?» дослідник Atlantic Council Адріан Каратницький різко розкритикував заяви посла США в Україні Марі Йованович, а також послів країн «Групи семи».

«Західні посли і МВФ не мусять і не повинні замінювати собою справжні голоси реформаторів країни. Узурпуючи цю роль, Захід шкодить розвиткові потужного реформаторського руху в Україні. Такі заяви підтримують цинічне ставлення громадськості і посилюють відчуття того, що реформи мало чого досягли», – вважає Каратницький.

Зокрема, дослідник називає «колоніально зверхньою» спільну заяву послів «Групи семи» від 4 березня, в якій дипломати назвали рішення Конституційного суду стосовно статті закону про незаконне збагачення «серйозним відступом у боротьбі з корупцією в Україні».

Він також розкритикував тон заяви посла США, виданої 5 березня, стосовно корупції в Україні, яка, на думку аналітика, була схожа на заяву більше «віце-короля», ніж дипломата, адже закликала до звільнення антикорупційного прокурора і попереджала, що 31 суддя має сумнівні етичні принципи, а також повторювала негативну оцінку рішення Конституційного суду.

Така позиція Заходу допомагає збільшити рейтинг Зеленського, переконаний Каратницький

Але рішення, про які йшлося в заяві Йованович, були ухвалені, серед іншого, під впливом «погано структурованих реформаторських рішень, які просувають лобістські групи, фінансовані США і Заходом, а також антикорупційних організацій», наголошує Каратницький. Так, Назара Холодницького призначили на посаду керівника САП, зокрема, через «процес відбору, розроблений та лобійований великою мірою міжнародними радниками США й ЄС і отримувачами грантів». Також кандидатуру прокурора було схвалено комісією неурядових експертів, до якої входить декілька експертів, роботу яких фінансує Захід, нагадує аналітик.

Час оприлюднення заяви послів, що була опублікована за декілька тижнів до виборів, можна розцінити як негативне ставлення Заходу до поточної влади в Україні, що шкодить реформаторам і посилює шанси опозиції. Така позиція Заходу допомагає збільшити рейтинг Зеленського, переконаний Каратницький.

«Ми поважаємо Каратницького, але маємо іншу точку зору», – мовиться у статті Стівена Пайфера і Вільяма Тейлора, досвідчених дипломатів, які в різні періоди очолювали посольство США в Україні.

Пайфер і Тейлор виступили зі статтею у відповідь Каратницькому під назвою: «Справжні поради, а не банальності утримують Київ на шляху реформ».

Україна поставила перед собою мету європейської інтеграції. Хто, як не представники ЄС і НАТО, можуть бути найкращими порадниками для України на цьому шляху?
Стівен Пайфер і Вільям Тейлор

«Україна є суверенною демократичною державою, що б не думав Путін», – наголошують дипломати, підкреслюючи важливість проведення економічних і політичних реформ попри те, що бойові дії на Донбасі ускладнюють цей процес. «Москва не хоче, щоб Україна досягла успіху. Але війна з Росією не робить реформи неможливими, насправді через неї реформи стають іще важливішими», – наголошують Пайфер і Тейлор.

Посли мають бути обережними, коментуючи події в країні, де вони служать, попереджають колишні дипломати, але вони не мають мовчати. «Вони мають право і обов’язок говорити. Україна поставила перед собою мету європейської інтеграції. Хто, як не представники ЄС і НАТО, можуть бути найкращими порадниками для України на цьому шляху?» – заявляють автори.

Повертаючись до 1990-х та 2000-х, ми сказали б, що американські посадовці часом говорили надто дипломатично, без конкретики, необхідної для такого послання
Стівен Пайфер і Вільям Тейлор

Пайфер і Тейлор нагадали, що Захід надав мільярди доларів допомоги Україні протягом останніх трьох десятиліть, а також кредити за низькими ставками від міжнародних фінансових установ. «Ці ресурси супроводжуються порадами і інколи умовами, на які погоджується Україна, отримуючи кредити», – мовиться у статті.

Автори закликали звертати увагу на заяви послів «Групи семи», адже вони представляють погляди найбільших індустріалізованих демократій світу.

«Видається, пана Каратницького турбує детальність порад, наданих західними дипломатами. Ми не згодні. Повертаючись до 1990-х та 2000-х, ми сказали б, що американські посадовці часом говорили надто дипломатично, без конкретики, необхідної для такого послання», – мовиться у статті.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG