Доступність посилання

ТОП новини

Депутат сейму Латвії залишив політику і воює в Україні в «Карпатській Січі»


Місяць тому Юріс Юраш склав повноваження депутата сейму Латвії і приїхав захищати Україну
Місяць тому Юріс Юраш склав повноваження депутата сейму Латвії і приїхав захищати Україну

ЛЬВІВ ‒ 46-річний латвійський політик і правник Юріс Юраш місяць тому склав повноваження депутата сейму Латвії, вступив добровольцем у батальйон «Карпатська Січ» і захищає Україну від російського агресора. Латвійський доброволець разом із побратимами визволяв населені пункти Київської області.

Колишній латвійський парламентар, а нині доброволець розповів Радіо Свобода про власну мотивацію, розуміння цієї війни, що на власні очі бачив у Бучі, Ірпені на Київщині, де вже виявили сотні вбитих мирних жителів.

Більше місяця тому Юріс Юраш ще виступав у сеймі Латвії. Але від першого дня вторгнення Росії на територію України не знаходив собі місця. І змінив діловий костюм на військову форму.

«Ми у Латвії розуміємо і усвідомлюємо: якщо ми цю війну не виграємо тут, на українській землі, то передбачити, як це все може розвиватися далі, неможливо. Це не війна України з агресором, це війна всього цивілізованого світу з Кремлем і воєнними злочинцями. Ми кожен для себе шукаємо спосіб, як ми можемо допомогти Україні, чим можемо бути корисними.

Відчуваю, що я тут потрібен
Юріс Юраш

Як тільки президент України ухвалив декрет про іноземний легіон, на наступний день ми ухвалили в парламенті Латвії закон, який дає право громадянам Латвії воювати з окупантом в Україні, боротися разом з українськими хлопцями і відстоювати незалежність України. Я просував цей закон. Доволі особисто сприйняв цю ситуацію. Ухвалив рішення, що повинен бути тут, відчуваю, що я тут потрібен, знайшов своє місце за цей час», ‒ каже Юріс Юраш, доброволець «Карпатської Січі».

Латвійський політик, а нині доброволець українського батальйону Юріс Юраш
Латвійський політик, а нині доброволець українського батальйону Юріс Юраш

Юріс Юраш майже 20 років працював у правоохоронних органах. До обрання парламентарем сейму Латвії він керував одним із відділів Бюро запобігання та боротьби з корупцією. Має військовий досвід.

Подивований мужності українських хлопців
Юріс Юраш

«Розумію, як потрібно вирішувати визначені завдання. Мій досвід мені допомагає дуже швидко здобувати ті навики, які необхідні там, де я зараз перебуваю, у «Карпатській Січі». Мені пощастило з тими хлопцями, з якими я разом, які мають величезний досвід знань, які діляться, знайшли найбільш вірні рішення, як використати мої знання, мої навички. І в мене зараз відчуття, що я тут потрібен, щоб ми спільно розібрались із ворогом. Мене дуже надихає і я подивований стійкості, мужності українських хлопців, які відстоюють українську незалежність», ‒ говорить Юріс Юраш.

Юріс Юраш (у центрі) із побратимами
Юріс Юраш (у центрі) із побратимами

На початках Юріс Юраш був єдиним латвійцем у складі добровольчого батальйону «Карпатська Січ». Нині поруч із ним воюють іноземні бійці з багатьох країн світу.

Щодня стаємо сильнішими
Юріс Юраш

«Зараз є не лише латвійці, а литовці, естонці, чехи, американці, бразилійці, канадійці. У цей момент маємо бійців із 18 держав. Ми добрий приклад, як грамотно використовувати тих хлопців, у яких горять серця і які хочуть допомогти Україні, які приїхали сюди і не знайшли можливості проявити себе в іншому підрозділі. Я відповідаю за іноземних хлопців, і ми щодня стаємо сильнішими і сильнішими. Нам вдасться створити дуже боєздатний підрозділ», ‒ наголосив Юріс Юраш.

Невдовзі Юріс Юраш їде виконувати чергове військове завдання
Невдовзі Юріс Юраш їде виконувати чергове військове завдання

Підтримка іноземних бійців є важливою і потрібною, говорить побратим Юріса Юраша Арсеній Білодуб.

Світ чесних, світлих людей
Арсеній Білодуб

«Попри сильну українську армію, потужні добровольчі підрозділи, міць створюється саме поєднанням синергією всіх людей, які працюють на перемогу. Юріс за цей час став добрим товаришем. На таких людях, як Юріс, тримається світ, світ чесних, світлих, правильних людей», ‒ каже Арсеній Білодуб, заступник командира підрозділу добровольчого батальйону «Карпатська Січ». У мирному житті Арсеній ‒ підприємець.

Арсеній Білодуб
Арсеній Білодуб

«Побачене шокувало»

Добровольчий батальйон «Карпатська Січ» брав участь у звільненні від російських військ населених пунктів Київської області – зокрема, це Ірпінь, Бровари. За словами бійців батальйону, те, що вони побачили під час оборони Києва та Київської області, – це трагедія планетарного масштабу, яку людство ще не оцінило повністю. Юріса Юраш разом із побратимами побував у Бучі та Ірпені після відступу російських військ.

Це нелюди
Юріс Юраш

«Те, що довелось побачити, розум відмовляється сприймати. Не віриться, що в ХХІ столітті взагалі можлива така війна, вже не кажучи про той жах, що окупанти робили з цивільними людьми, як знущалися, ґвалтували, вбивали, це розумом осягнути не можна. Емоційно це дуже важко, і при тому розум відмовляється це сприймати. Не віриться. Звірі так не чинять, це нелюди. Це шокуюче і шокує не лише Україну, а весь світ. За це судитиме воєнний трибунал», ‒ каже латвійський доброволець.

Латвійський доброволець із побратимами
Латвійський доброволець із побратимами

Юріс Юраш разом з побратимами днями вирушає на виконання нового бойового завдання. У ті місця України, де допомога дуже потрібна. Він і його товариші розуміють, що місяць буде дуже важкий. Але бійці мотивовані.

Ми вистоїмо
Юріс Юраш

«Якщо хлопцям дадуть необхідні матеріально-технічні, мілітарне обладнання, зброю, то українську армію, Україну перемогти не можна. Легко не буде. Не маю сумнівів, що ми вистоїмо і збережемо українську незалежність», ‒ говорить Юріс Юраш.

А вдома на латвійського добровольця чекають двоє синів ‒ 10 і 14 років, з якими старається спілкуватись щовечора. Діти хвилюються за тата.

«Сини – це ті люди, які найбільш важливі для мене у житті, яких щодня згадую і розумію, що все те, що ми робимо в Україні, відстоюючи незалежність України, всієї Європи, це наше майбутнє і майбутнє наших дітей. Це сильна мотивація бути в Україні», ‒ наголосив латвійський політик, а нині доброволець «Карпатської Січі» Юріс Юраш.

Німецькі фахівці ретельно вивчили зроблені у середині березня супутникові знімки Бучі і не мають сумнівів, що тіла вбитих людей тривалий час перебували там, де вони були виявлені після відходу російських військ, про що 6 квітня сказав речник федерального уряду Штеффен Гебештрайт.

У Німеччині назвали безпідставними заяви російської сторони про те, що знімки з Бучі були «інсценуванням».

2 квітня Міноборони України повідомило про звільнення всієї Київської області від російських військ. Після відступу військ РФ стали відомі численні свідчення про масові факти загибелі мирних жителів. Зокрема, як повідомив в ефірі Радіо Свобода радник міністра внутрішніх справ України Вадим Денисенко, у Бучі під час окупації російськими військами загинули щонайменше 400 людей.

Правоохоронці станом на 4 квітня зафіксували 1200 фактів воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на Київщині.

Попри те, що українська влада і багато країн Заходу вказали на причетність РФ до воєнних злочинів в Україні, а супутниковими знімками факти вбивств цивільних були підтверджені, у Кремлі заперечили причетність російських військ до таких дій.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

XS
SM
MD
LG