Доступність посилання

ТОП новини

У Херсоні та Запорізькій області почали видавати паспорти Росії


Стела «Я люблю Херсон» в одному з місцевих парків. Херсон, Україна, квітень 2022 року
Стела «Я люблю Херсон» в одному з місцевих парків. Херсон, Україна, квітень 2022 року

На окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей України 11 червня почали видавати російські паспорти. Про це повідомили призначені Кремлем «нові голови» місцевих окупаційних адміністрацій, інформує телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

Володимир Рогов – «член головної ради військово-цивільної адміністрації» Запорізької області, як його називають російські державні ЗМІ, – повідомив, що на отримання російського паспорта подали заявки більш як 70 тисяч жителів. До війни в цьому регіоні України проживали понад 1,6 мільйона людей.

У Херсоні, за повідомленнями російського державного інформаційного агентства «РИА Новости», за новими паспортами прийшли 23 жителі. Серед них – «голова» окупаційної «військово-цивільної адміністрації» області Володимир Сальдо, який раніше потрапив під санкції Євросоюзу.

Ще 7 червня радник голови Херсонської обласної військової адміністрації Сергій Хлань заявляв, що на окупованій частині Херсонщини паспорти РФ ще нікому не видавали.

«Те, що збирають заявки, і те, що збирають ідентифікаційні дані про людей, які залишились на окупованій Херсонщині, це – правда. Те, що пропонують матеріальну допомогу – 10 тисяч рублів в обмін на паспортні дані, – це правда», – зазначив він тоді.

За словами Хланя, мобільний зв’язок та інтернет на окупованих територіях Херсонщини війська РФ теж вимкнули саме для збору паспортних даних людей, бо «окупант пропонує російську сім-картку в обмін на дані паспорта».

«Але коли виявилось, що поповнити цю картку неможливо, відбувся певний спад (попиту на них – ред.), і люди припинили брати їх і, відповідно, давати свої паспортні дані», – зазначив Хлань.

Російський президент Володимир Путін 25 травня підписав указ про спрощений порядок прийому до громадянства Росії для жителів Запорізької та Херсонської областей України. У Офісі президента України назвали це «юридично нікчемним» документом, який потрібен Путіну винятково як «елемент тотального пропагандистського впливу» на внутрішню аудиторію.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

XS
SM
MD
LG