Доступність посилання

ТОП новини

Норвезька рада у справах біженців застерегла від повторення ситуації Маріуполя в інших містах


«Ми закликаємо до негайного припинення вогню, щоб зупинити цю хвилю людських страждань», – заявили в організації
«Ми закликаємо до негайного припинення вогню, щоб зупинити цю хвилю людських страждань», – заявили в організації

Норвезька рада у справах біженців попереджає, що посилення боїв на сході України може призвести до облоги цілих міст і селищ.

Ян Егеланд, генеральний секретар Ради, який зараз відвідує Україну, попередив, що «величезні страждання і кровопролиття», які охопили Маріуполь, можуть «безглуздо повторитися» в інших місцях.

«Ескалація війни на сході України призведе до жахливого кровопролиття та масового переселення зі східних регіонів, … повторно травмуючих громади, які вже вісім років потерпають від бойових дій. У деяких місцях ескалація також може призвести до облоги цілих міст», – попередив Ян Егеланд під час п’ятиденного візиту в Україну.

«Ми закликаємо до негайного припинення вогню, щоб зупинити цю хвилю людських страждань», – наголосив він.

Норвезька рада у справах біженців має поточні операції у Львові, Тернополі, Луганську, східній Україні, Польщі, Румунії та Молдові. В організації заявляють про намір надати допомогу 800 000 переміщеним особам протягом найближчих місяців.

Рада працює в Україні з 2014 року, надаючи допомогу понад 700 000 людям через свої програми.

Раніше сьогодні у Генштабі ЗСУ повідомили, що на Донецькому і Таврійському напрямках російські загарбники протягом доби активізували бойові дії вздовж всієї лінії бойового зіткнення.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

ООН від початку повномасштабного вторгнення РФ підтвердила загибель в Україні 9 701 цивільного, йдеться у звіті за 25 вересня 2023 року. Реальна кількість жертв, вказують аналітики, є набагато більшою.

Усього із 24 лютого 2022 року ООН зафіксувала в Україні 10 582 випадків загибелі цивільних людей, а також щонайменше 19 875 випадків поранення цивільних. Про це заявив верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк 22 лютого 2024 року.

«Ймовірно, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб є набагато вищою», – кажуть в місії.

XS
SM
MD
LG