Доступність посилання

ТОП новини

Трамадоловий капкан


Наприкінці 20-го століття в медичну практику був уведений новий знеболюючий препарат – трамадол. Він поповнив собою «родину» анальгетиків із опіумною складовою, до яких належать морфін, героїн, метадон. Трамадол розділив сумнівну славу цих препаратів, оскільки регулярне його вживання призводить до залежності, а дія схожа на дію інших опіумних препаратів.

Згідно з чинним законодавством України, аптеки продають трамадол лише за наявності рецепту, але під час рейдів МВС і СБУ з‘ясовується, що фармацевти часто продають його вільно. І, за даними Служби безпеки, незаконні прибутки тіньового ринку виробників і продавців трамадолу перевищують 600 мільйонів гривен на рік.

Насамперед трохи статистики від СБУ: у Києві в перебігу спецоперації під умовною назвою «Аптека» припинено незаконну торгівлю наркотичними препаратами, вилучено майже дві тисячі необлікованих пігулок і капсул цих препаратів. У Запоріжжі викрито місцевих мешканців, в яких вилучили 23 тисячі капсул трамадолу. Оперативники Служби безпеки України також затримали мешканця Дніпропетровська, який намагався перевезти дві тисячі капсул трамадолу.

Виконувач обов‘язків голови СБУ Валентин Наливайченко пропонує поставити систему виробництва і продажу трамадолу під державний контроль.

«За рівнем виробництва і розподілу має бути встановлений жорсткий державний контроль – за будь-якою сировиною і будь-яким лікарським засобом, особливо який вміщує наркотик», – наголосив він.

Нинішнє регулювання обігу трамадолу має свої «дірки»

Керівник СБУ також зазначив, що протиправна схема виведення трамадолу в незаконний обіг ґрунтується на використанні недоліків сучасного регулювання його обігу в країні. Так, згідно з наказами Міністерства охорони здоров‘я, лише аптечні і медичні заклади повинні вести відповідний кількісний облік продукції. Але підприємства – виробники трамадолу реалізовують свою продукцію не тільки цим закладам, а й фірмам, що спеціалізуються на оптовому продажу лікарських засобів. І тут уже виникають порушення, вважають фахівці СБУ.

Яким чином за такої системи регулювання можна придбати трамадол, залежні від нього люди знають, і навіть пояснюють журналістам:

– Трамадол – це слабка наркотична речовина, яка у малих дозах в аптеках продається. Я пробував його на трансових вечірках, ну це там, де грає психоделічна електронна музика. У слабких людей ця музика психіку порушує, між іншим. Я одного разу трамадол спробував, в аптеці придбав, спокійно... Я знаю, що можна в аптеці купити трамадол, його легко купляють хлопці і дівчата, що на нього підсіли. З чорного ходу підходять, а придбавши – на місці там же і з‘їдають.

А фармацевти з київських аптек стверджують, що трамадолом не торгують:

– Ні, в нашій аптеці немає.

– Ні. У нас немає, не буває у нас.


Правоохоронці та оперативними СБУ пропонують залучити урядові інститути, усіх зацікавлених для проведення роз‘яснювальної роботи серед так званих «груп ризику», а це у першу чергу – молодь і підлітки. Також необхідно змінити правовий статус трамадолу.

(Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG