Екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський впевнений, що «холодну війну» повторити неможливо. Тому нинішню ситуацію він називає «холодним миром», адже ідеологія в нинішньому протистоянні відсутня.
«Унікальність даного моменту в історії в тому, що 17 років після розпаду СРСР, час однополярного світу закінчився. Світ став багатополярним. Що це за нові центри? Звичайно, це США, ЄС, Китай, Японія та Далекий Схід, Меркосур (об’єднання країн Латинської Америки) і Росія», – зазначив Олександр Кваснєвський.
Депутат Європейського парламенту, консерватор Чарльз Таннок вважає, що військовою кампанією на Кавказі Кремль заявив, що повертається на світову арену, цього разу з новою зброєю.
«Велика стратегічна мета Росії – це зберегти монополію на виробництво та транспортування енергії. Особливо зараз, коли [в Європи] є обмежений доступ до каспійського регіону. Тому що якщо вони втратять монополію, російську економіку чекає катастрофа», – зауважив Чарльз Таннок.
«Дії Росії можуть відкрити скриньку Пандори»
Присутня на дискусії екс-спікер парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе застерегла, що якщо Росія продовжуватиме встановлювати подальші стосунки з Осетією та Абхазією, вони можуть відкрити скриньку Пандори. А це – заморожені конфлікти в Нагорному Карабасі та Придністров’ї. Було згадано і український Крим.
«Питання в тому, який світ ми матимемо після грузинської кризи: чи це буде світ, де велика країна може покарати малого сусіда через відмінні цінності, інтереси та цілі, або ж це світ, де навіть маленька країна має сильну підтримку і розуміння міжнародного співтовариства», – наголосила Ніно Бурджанадзе.
Директор російського інституту нової економіки Сергій Глазьєв погоджується, що і Росія, і Захід вживають чимало термінів «холодної війни», але звинувачує Захід в її розв’язанні. «Ні російська влада, ні російський народ не хоче конфронтації, нової «холодної війни». Але існують різні погляди на політичне майбутнє колишніх радянських республік, включно з Україною та Грузією. Ми маємо знайти новий підхід, щоб не піддатися американській інтризі: балканська, кавказька, іранська війни – всі ці трагедії могли і б не статися, якби не американська геополітика», – заявив Сергій Глазьєв.
Колишній міністр оборони України Анатолій Гриценко вважає, що «холодної війни» немає, але: «Ми наближаємося до багатьох гарячих війн. Після прецеденту Косово, Кавказької війни, експерти розуміють, що є близько 150 заморожених конфліктів, які дуже легко можуть перейти у гарячу стадію».
З огляду на те, що багато з цих заморожених конфліктів є близько українських кордонів, українські учасники дебатів говорили, що Україна не може пасивно спостерігати за створенням нового світового порядку. На їхню думку, вона має брати у ньому активну участь, спираючись на єдину українську державну позицію. А з цим поки що у Києві великі проблеми.
(Київ – Прага)