Адже для того, щоб сили швидкого реагування дійсно допомагали у вирішенні скрутних питань, потрібно взаєморозуміння між учасниками альянсу. Яким є взаєморозуміння, можна було побачити із дипломатичних маневрів таджицького президента Емомалі Рахмона.
Пан Рахмон ледве не зірвав сам самміт. Він то збирався їхати, то відмовлявся, врешті прилетів в Москву. Дивуватися тут не варто. У Таджикистану досить складні взаємини із сусіднім Узбекистаном. Рішення Ташкенту припинити транзит туркменської електроенергії до сусідньої країни поставило Душанбе на межу справжньої гуманітарної катастрофи, призвело до запровадження надзвичайного стану й подальшого збідніння населення.
Росію дружньо проігнорували
На цьому тлі парадний візит до Узбекистану російського президента Дмитра Медвєдєва був сприйнятий в Душанбе як справжній ляпас президенту Рахмону. І таджицький лідер скористувався можливістю продемонструвати своє незадоволення. Проте як ми тепер уявляємо спільне реагування таджицьких та узбецьких десантників?
Таких прикладів може бути чимало. І в самій організації, і за колом її членів. Навряд можна собі уявити, що ОДКБ може підтримати Вірменію в разі конфлікту з Азербайджаном. Та ба, навіть коли «сама» Росія очікувала від союзників підтримки після визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії, її дружньо проігнорували. І тільки зараз, здається, в Москві наблизилися до можливості такого кроку з боку союзної Бєларусі.
Про інших членів ОДКБ й мови не має, на нинішньому самміті російська сторона навіть відмовилася ставити питання про можливість визнання незалежності грузинських автономій до порядку денного. Так що ж це будуть за сили швидкого реагування, коли у союзників немає взаєморозуміння? І чи дійсно вони за таких умов будуть не гіршими, ніж у НАТО?
(Київ–Прага)