Доступність посилання

ТОП новини

«В Україну наближається грип!?» Який нині рівень захворюваності та як з ним боротися?


В Україну наближається грип, попереджає Міністерство охорони здоров’я України. Епідемії слід очікувати наприкінці цього - на початку наступного тижня. Проте поки що, за словами лікарів, перевищення порогу захворюваності немає, хоча рівень поширення недуги збільшився на 11, 5%. Як стрімко поширюється грип? Чи є вакцини проти цьогорічного штаму грипу? Чи багато охочих зробити профілактичні щеплення? Скільки коштує вакцина? І наскільки ефективні препарати проти грипу, що продаються в українських аптеках?

Затяжну епідемію грипу прогнозували в Дніпропетровську

На епідемію грипу в Дніпропетровській області очікували в другій декаді січня. За прогнозом лікарів, пік недуги мав припасти на першу половину лютого, а сама епідемія мала бути затяжною, не менше 5-6 тижнів, розповідає місцева кореспондентка Радіо Свобода Юлія Рацибарська.
Зараз фахівці налаштовані більш оптимістично: епідемія, кажуть, буде помірною, навіть у місті-мільйоннику Дніпропетровську, яке потерпало від грипу набагато сильніше, ніж сільські райони. Лікарі трохи заспокоюють: на грип захворіє майже вдвічі менше людей, ніж зазвичай.
Зараз рівень захворюваності населення на застудні недуги вже трохи перевищує норму, але на канікули школярів відправляти не поспішають.
Через спалах ГРВІ не закрили жодного дитячого закладу. Епідемпоріг поки не перевищено, кажуть епідеміологи, та, навіть, якщо це станеться, вірус не розповсюдиться масштабно. Це означає, що замість 300 тисяч випадків грипу в області тепер спостерігатиметься максимум 190 тисяч.
Звісно, певну роль зіграла імунізація населення: коштом бюджету цього року зробили щеплення дітям і медикам, а це 50 тис. людей. До речі, вартість одного щеплення французькою, голландською чи німецькою вакциною коштувало до 100 гривень. Тому великі помислові підприємства, які так радо звітували про імунізацію своїх працівників у минулі роки, якось змовкли: в умовах кризи виділяти кошти на вакцину вважають за непотрібну розкіш.
Боротьбу із грипом активізували і в лабораторіях. Дніпропетровщина отримала новітнє обладнання для діагностики грипу за надсучасними методами. Якщо раніше штам грипу виявляли та досліджували на курячих ембріонах, і займало майже місяць, тепер розпізнати вірус, запевняють медики, вже можуть за кілька годин.

Рівень захворюваності


За минулий тиждень поріг захворюваності у Києві не досягнув і 40%, так що про епідемію грипу не йдеться, заспокоює Леонід Ковінько, начальник управління організації лікувально-профілактичної роботи матерям та дітям Головного управління охорони здоров’я КМДА. «Ніхто не може точно сказати, чи буде досягнутий поріг наступного тижня. За минулий тиждень захворіло 17 тисяч дітей. Щеплені були лише вихованці будинків дитини та інтернатів (певні категорії), решта людей - за бажанням».
Показники захворюваності по всій Україні нижче епідемічного порогу, але зростання недуги є, зауважує Алла Мироненко, провідний науковий співробітник інституту епідеміології та інфекційних хвороб. «В Запоріжжі було стрімке зростання – закрили школи. Наразі зростання ще є, але інтенсивного вже немає. Прогнозований штам грипу – А. Лише сьогодні ми отримали 3 віруси з Дніпропетровська і наразі працюємо з ними. Але грип – це завжди тяжка хвороба. Хто немає імунітету – хворіє, а хто хотів бути захищеним – щепився ще восени».
95% щеплених - на грип не хворіють
234 тисячі осіб вакцинували в Україні восени минулого року, зараз, перед початком епідемії, ефективність від щеплення є мінімальною. 95% з тих, кому ввели вакцину - на грип не хворіють, зазначає Алла Мироненко, провідний науковий співробітник інституту епідеміології та інфекційних хвороб. «Загалом в Україні зареєстровано 6 вакцин, цього року – 4 вакцини (2 не підтвердили). Це західноєвропейські вакцини з різних країн: Голландія, Німеччина, Франція і Швейцарія, але всі вони містять одні й ті ж штами. Вони ефективні, оскільки застосовуються уже потягом 10 років».
Але українці почали боятися вакцинації
Українці почали боятися вакцинації, констатує лікар-імунолог Національної медичної академії Дмитро Самарін. Таке упереджене ставлення до щеплення з’явилося після трагічних подій на Донеччині у травні минулого року, коли внаслідок щеплення від кору і краснухи помер школяр. Проте, на думку лікаря, відмова від вакцинації може спровокувати не лише епідемію грипу, але й інші інфекційні захворювання. «Проблемою є не лише грип. Найближчим часом потрібно очікувати й епідемію дифтерії. Люди не сприймають позицію МОЗ щодо вакцинації, оскільки недовіряють владі, в тому числі й медичній».

Варто зауважити!

При перших симптомах грипу не варто одразу бігти в аптеку і навмання купувати пігулки, застерігає сімейний лікар Руслан Добровольський. «Імунна система людини, яка нещодавно перехворіла бронхітом чи ангіною, збуджена і знаходиться в тонізованому стані. Якщо на це нашаровуються перші симптоми грипу і ми даємо імуностимулятори, тоді буде зворотна реакція організму - зниження імунітету».
Аби зупинити спалах епідемії від учорашнього дня у навчальних закладах Кузнецовська Рівненської області запроваджений карантин, а з 12 лютого, через грип, закриваються навчальні заклади Миколаєва.


Як Ви ставитеся до вакцинації проти грипу? Чи готові Ви до щеплення?
Людмила Пантелеймонівна, пенсіонерка: Ніякі вакцинації мені не потрібні. Я 5 років можу не хворіти. А якщо й відчую температуру – приймаю пігулку аспірину вранці і ще одну ввечері.
Ігор, менеджер з продажу: Я не хворію грипом і проти будь-яких щеплень. Мені не подобається такий вид боротьби.
Лілія, вчитель: Мені вже запізно робити щеплення, оскільки і моя дитина вже перехворіла, і в мене такий був стан.
Іван, енергетик: Діти постійно хворіють, але ні разу не робили щеплень. Хоча я б зробив вакцинацію, щоб менше було наслідків.
Лариса Лаврентіївна, пенсіонерка: Вакцинації потрібні. Ми завжди робили щеплення своїм дітям. Головне, щоб вакцина була якісна.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG