Доступність посилання

ТОП новини

У Британії знову дискутують щодо запровадження євро


Британці здебільшого мотивують незгоду на євро потребою зберегти національні традиції й тотожність (на фото - банкноти: 10 британських фунтів і 10 евро)
Британці здебільшого мотивують незгоду на євро потребою зберегти національні традиції й тотожність (на фото - банкноти: 10 британських фунтів і 10 евро)

Лондон – Після десяти років функціонування в більшості країн Європейського Союзу спільної грошової одиниці у Британії знову ширяться дискусії щодо того, чи не слід і цій країні вступити до зони обігу євро. Поштовхом до дебатів цього разу стало драматичне падіння курсу британського фунта проти євро на 25 відсотків упродовж одного року, що майже зрівняло ці валюти. Деякі фахівці-економісти й навіть урядовці вважають запровадження євро бажаним. Але переважна більшість пересічних британців категорично проти.

Британія не ввійшла до єврозони у час її створення під тим приводом, що спочатку уряд хотів подивитися, як євро функціонуватиме на практиці. Хоча уряд ніколи не виключав можливості приєднання до єврозони, коли буде виконано певні економічні передумови, на шляху до такого вступу завжди були серйозні перешкоди. Найбільшими з них була приголомшлива опозиція до відмови від фунта стерлінгів з боку британців, а також міць британської грошової одиниці, що до минулого року була однією з найсильніших і найстабільніших валют світу.

І ось торік другий чинник відпав. Фінансова криза завдала удару по фунту, і його курс різко впав порівняно з більшістю інших валют, включно з доларом та євро. Проти євро фунт, за який у найкращі часи давали майже півтора євро, в певний момент впав практично на рівень один до одного.

Нова кампанія на користь євро посеред кризи

Ця прикра для Британії подія надихнула прибічників впровадження в Британії євро. Вони розпочали нову агітаційну кампанію, оприлюднивши 31 текст із закликом запровадити євро.

Колишній генеральний директор Світової організації торгівлі і нинішній голова нафтової компанії BP Пітер Сазерланд, який є палким прибічником запровадження євро, каже: «Я переконаний, що про це слід не лише подумати, але й передбачити це як реальну можливість». За його словами, визначити треба лише точний час.

«Але справді шокує, що ми побачили 25-відсоткову девальвацію фунта проти євро за один рік. Ми не бачили падіння національної валюти на такому рівні з 1931–32 років. Але навіть якщо дивитися на цілий період існування євро з 1999 року, пересічно курс фунта проти євро весь час падав. Це є показовим, і це коштує людям грошей і робочих місць», – звертає увагу Сазерланд.

Люди не хочуть залишитися без фунта

Та аргументи фахівців і далі не переконують пересічних британців. Зокрема, недавнє опитування засвідчило, що 71 відсоток людей голосували б проти вступу до єврозони на референдумі. Лише 23 відсотки голосували б «за». Тільки 15 відсотків опитаних сказали, що падіння курсу фунта підвищило можливість, що вони проголосували б «за» на референдумі. А 69 відсотків заявили, що для них падіння фунта не має значення.

Британці здебільшого мотивують незгоду на євро потребою зберегти національні традиції й тотожність. Типову точку зору висловив Фредді Джонсон – пожежник за фахом: «Збереження фунта стосується національної гордості й ідентичності. Це як мати королівську родину. Ми ж не відмовляємося від неї лише тому, що випадає важкий рік? Тож уряд не має права впливати на такі важливі речі. Ми маємо зберегти якомога більше нашої британськості. А фунт знову набере ваги, й курс євро впаде».

Нині 16 із 27 країн ЄС входять до єврозони. Наразі останньою 1 січня цього року приєдналася Словаччина.

(Лондон – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG