І ось торік другий чинник відпав. Фінансова криза завдала удару по фунту, і його курс різко впав порівняно з більшістю інших валют, включно з доларом та євро. Проти євро фунт, за який у найкращі часи давали майже півтора євро, в певний момент впав практично на рівень один до одного.
Нова кампанія на користь євро посеред кризи
Ця прикра для Британії подія надихнула прибічників впровадження в Британії євро. Вони розпочали нову агітаційну кампанію, оприлюднивши 31 текст із закликом запровадити євро.
Колишній генеральний директор Світової організації торгівлі і нинішній голова нафтової компанії BP Пітер Сазерланд, який є палким прибічником запровадження євро, каже: «Я переконаний, що про це слід не лише подумати, але й передбачити це як реальну можливість». За його словами, визначити треба лише точний час.
«Але справді шокує, що ми побачили 25-відсоткову девальвацію фунта проти євро за один рік. Ми не бачили падіння національної валюти на такому рівні з 1931–32 років. Але навіть якщо дивитися на цілий період існування євро з 1999 року, пересічно курс фунта проти євро весь час падав. Це є показовим, і це коштує людям грошей і робочих місць», – звертає увагу Сазерланд.
Люди не хочуть залишитися без фунта
Та аргументи фахівців і далі не переконують пересічних британців. Зокрема, недавнє опитування засвідчило, що 71 відсоток людей голосували б проти вступу до єврозони на референдумі. Лише 23 відсотки голосували б «за». Тільки 15 відсотків опитаних сказали, що падіння курсу фунта підвищило можливість, що вони проголосували б «за» на референдумі. А 69 відсотків заявили, що для них падіння фунта не має значення.
Британці здебільшого мотивують незгоду на євро потребою зберегти національні традиції й тотожність. Типову точку зору висловив Фредді Джонсон – пожежник за фахом: «Збереження фунта стосується національної гордості й ідентичності. Це як мати королівську родину. Ми ж не відмовляємося від неї лише тому, що випадає важкий рік? Тож уряд не має права впливати на такі важливі речі. Ми маємо зберегти якомога більше нашої британськості. А фунт знову набере ваги, й курс євро впаде».
Нині 16 із 27 країн ЄС входять до єврозони. Наразі останньою 1 січня цього року приєдналася Словаччина.
(Лондон – Прага – Київ)