Депутати та експерти говорять про профанацію самого принципу парламентського розслідування.
Парламентські «слідчі» розділилися за партійною ознакою
Попри скандальність, звіт парламентської тимчасової слідчої комісії з питань розслідування стану газотранспортної системи та забезпечення газом споживачів не викликав великого інтересу серед депутатів. Члени комісії звітували в напівпорожньому сесійному залі.
У звіті, що його оприлюднила голова комісії депутат від фракції Партії регіонів Інна Богословська, головна провина за проблеми ГТС покладалася на уряд. «Сьогодні політика в газотранспортній системі призведе до фактичного банкротства «Нафтогазу», – заначила Інна Богословська. – Була розроблена злодійська схема за рахунок коштів Національного банку. Тобто «Нафтогаз» взагалі не працює як господарська структура. Він не заробляє грошей, а працює пилососом, що висмоктує гроші».
Серед іншого, голова комісії запропонувала створити нову тимчасову слідчу комісію – із вивчення фінансового стану та грошових операцій «Нафтогазу».
Натомість в іншому висновку, напрацьованому членами тієї ж комісії, йшлося про адекватність політики чинного уряду та про упередженість пані Богословської.
«Фактично, нам у стінах парламенту запропонували зробити дві небезпечні речі, – каже член комісії депутат-бютівець Сергій Пашинський. – Легалізувати 11 мільярдів «кубів» газу «РосУкрЕнерго». Крім того, у так званому звіті попереднього доповідача вина за зрив транзиту газу до Європи покладалася на нашу державу».
Опоненти також закидали Інні Богословській, що в її звіті не було жодної згадки про компанію «РосУкрЕнерго», що була донедавна посередником на газовому ринку.
Упередженість без результату
У підсумку, Верховна Рада відмовилась підтримати обидва проекти постанови. Коментуючи роботу комісії, парламентарі говорили про упередженість обох звітів.
«Не може працювати комісія, яка з першого дня показує свою заангажованість з різних боків», – зауважив голова фракції Блоку Литвина Олег Зарубінський.
На думку експертів, робота комісії нічим не допоможе українській газотранспортній системі, яка справді перебуває у складному стані. «Робота комісії нічого не додала для з’ясування нових обставин, для покращення роботи газотранспортної системи, – каже керівник енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін. – Ми отримали черговий скандал напередодні слухання в Брюсселі питання про модернізацію української газотранспортної системи».
На думку експертів, таким чином стало очевидно, що газова війна, яка донедавна була фактором у міждержавних стосунках, остаточно стала чинником української внутрішньої політики.
(Київ – Прага)