Як зберегти свою головну місію колективної оборони в Європі та поєднати її з новими глобальними викликами, що постають перед союзом НАТО? Коротко аналітики називають ці два напрямки – Росія та Афганістан.
Росія, особливо після кавказької війни, – нагадування про те, що не можна скидати з рахунків загрози на самому європейському континенті, незважаючи на те, що Радянського Союзу вже давно немає, а «холодна війна скінчилася». Афганістан – це те, чим довелося і доведеться в майбутньому займатися НАТО, відповідаючи на безпекові виклики поза кордонами Європи, якими традиційно обмежувався Північноатлантичний союз.
На думку аналітика з лондонської Європейської ради з закордонних зв’язків Бастіяна Ґіґеріха, у місії в Афганістані як у краплі води відбиваються усі майбутні виклики, що постануть перед НАТО.
«Головними будуть питання розподілу навантаження між членами альянсу, балансу між колективною безпекою та кризовим менеджментом. Гадаю, Афганістан є наріжним каменем у всій цій картині», – каже аналітик.
Важлива думка Вашингтона
Великою мірою рішення залежатиме від Сполучених Штатів, які один французький журналіст назвав колись кавуном серед яблук і горіхів, із яких складається НАТО. Після закінчення холодної війни погляд Вашингтона змінився з клінтонівського «найуспішніший оборонний союз в історії» до бушівського «найуспішніший військовий союз». Як говорять аналітики, мала лексична зміна означала великий стратегічний поворот – від Європи до глобальних завдань.
Як говорить вашингтонський аналітик із дослідницького центру RAND Corporation Стівен Ларрабі, доля операції в Афганістані визначатиме долю НАТО в очах Вашингтона.
«Більшість викликів, що постають перед США, є поза кордонами НАТО, і якщо союз НАТО буде неспроможний виконувати ці місії та відповідати на ці виклики, постане питання, навіщо він узагалі потрібен», – каже дослідник.
Європейці, надсилаючи своїх військових до Афганістану, не дуже поділяють занепокоєння Сполучених Штатів щодо цієї країни, але їх хвилює Близький Схід та пов’язана з ним проблема зростання загрози тероризму в Європі.
Європейська частина наближається до консенсусу
У самій Європі також намічається консенсус. По-перше, аналітики зауважують, що російсько-грузинська війна поховала ідею деяких європейських столиць про те, що «змін у Росії можна досягти шляхом співпраці». А по-друге, як зауважує Стівен Ларрабі, жодної «домовленості» про «зони впливу», які б означали припинення розширення НАТО, Вашингтон не допустить, бо це означало б «відмову від всієї західної політики після «холодної війни».
«Східноєвропейські союзники знають краще, ніж будь-хто, що Росія намагалася вибороти сфери впливу і що цим вона наполегливо займалася з кінця Другої Світової війни, якщо не раніше. Тож вони мають знати, що Сполучені Штати на це не підуть. Це є головне послання», – запевняє Ларрабі.
Аналітики кажуть, що «стара», чи Західна, Європа досі має застереження щодо серйозності загрози з боку Росії. Тому східні європейці готові підтримувати США по цілому світу, сподіваючись на їхній захист у разі російської загрози.
Це, власне, на думку аналітиків, і повертає НАТО до його головних цінностей – «захисту безпеки та інтересів його членів», чи то в Афганістані, чи то щодо Росії. Баланс між ними і означатиме баланс між колективними інтересами тепер уже 28, після вступу 1 квітня Албанії і Хорватії, членів НАТО.
(Прага – Київ)
Прага – У рік свого 60-ліття НАТО опинилося між старими завданнями і новими викликами. Інтереси військово-політичного блоку, в якому тепер уже 28 членів, непросто збалансувати. Вони часом тягнуть політику НАТО в різні боки, і союзові стає дедалі складніше знайти компроміс.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
Ультраправі депутати залишили залу під час виступу Зеленського в парламенті Австрії 66501 views
2Понад третина учасників Саміту за демократію не підписали підсумкову декларацію 34343 views
3Комісію МКІП знову не пустили в Києво-Печерську лавру 27482 views
4«Він не готовий» – у Держдепартаменті США прокоментували ймовірну участь Путіна у переговорах про мир 9351 views
5Розвідка Британії повідомила, скільки систем «Зоопарк-1М» втратила Росія і чому їй важко відновити їх парк 7628 views
6Лукашенко в «посланні народу і парламенту» вперше прокоментував питання ядерної зброї в Білорусі 6706 views
7Голова ОВА розповів про наслідки ракетної атаки на Харків 5094 views
8Засуджений за антивоєнний малюнок дочки росіянин, який втік з-під домашнього арешту, затриманий у Мінську 4704 views
9США: Трамп став першим президентом, проти якого висунули кримінальні обвинувачення 3626 views
10У Запоріжжі впродовж ночі чули кілька серій вибухів 3037 views
ФОТО ТА ВІДЕО
-
Фотогалереї
Буча. Рік після визволення. Україна вшановує пам'ять жертв російської окупації
31 березня виповнюється рік від деокупації Бучі. За понад місяць перебування міста під контролем російських військових, багато цивільних піддавалися тортурам і були убиті. Українські та міжнародні посадовці визнали це воєнним злочином Росії
-
Фотогалереї
29 березня – останній день, коли церковники УПЦ (МП) можуть жити у Києво-Печерській лаврі
29 березня закінчується термін дії договору про оренду Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра» із Українською православною церквою Московського патріархату. Священослужителі УПЦ (МП) зобов'язані покинути Лавру до цього дня, включно. Останні тижні вони вивозили з Лаври усе майно.