Та найбільше жінку болить, що чимало хто в цьому і не вбачає проблеми.
«Кричу криком. От болить до нестерпного. Чому ми не маємо права з друзями зайти посидіти в такому місці? Буває, кажуть: ого, ще інвалідам треба. А чому не треба? Чому друзі мають нести мене туди, принижувати себе і мене, як я можу зайти – вони ногами, а я колесами?» – емоційно говорить Марія Васкул.
Моніторинг закладів: десять із 70 можуть приймати інвалідів
Олег Легун із Івано-Франківська каже, що більшість людей із інвалідністю хоче і може подорожувати, але не робить цього через відсутність доступних закладів розміщення туристів, ресторанів, музеїв тощо. Юнак очолює Товариство молодих інвалідів «Братерство».
Разом із іншими організаціями – Регіональним туристично-інформаційним центром, управлінням туризму обласної держадміністрації, обласною організацією інвалідів «Надія. Довіра», Благодійною громадською фундацією імені Короля Юрія протягом року вони виконували проект «Відкритий туризм: доступність відпочинку на Івано-Франківщині для людей із особливими потребами» за підтримки Фонду «Східна Європа» в рамках програми «Світ без обмежень» та Агентства США з міжнародного розвитку.
Олег входив у мобільну групу, яка провела в області моніторинг музеїв, готелів і приватних садиб, закладів харчування, вивчаючи, наскільки вони доступні для людей із порушеннями опорно-рухового апарату.
Висновки були маловтішними: нема спеціальних під’їздів, місць для паркування, пандусів. Лише десять із 70 перевірених прикарпатських об’єктів можуть приймати інватуристів.
За словами директора Івано-Франківського краєзнавчого музею Ярослава Штиркала, цим раніше і не переймалися.
«Коли старі будівлі, то дуже тяжко зробити доступ людей, які обмежені. Сходи дуже вузенькі і кут нахилу дуже стрімкий, поставити пандус – то ніхто не зможе пройти», – розповідає директор музею.
Інватуризм – від утопії до реального маршруту?
У рамках проекту поставили кілька нових пандусів, облаштували під’їзні шляхи в музеях Наталії Кобринської в Болехові, музеї-садибі Миколи Угрина-Безгрішного в Рогатині, музеї «Природа землі Галицької» в Галичі. Видані методичні рекомендації щодо облаштування об’єктів туристичної інфраструктури для таких осіб.
А тепер за фінансового сприяння Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив розробляють маршрут для людей із обмеженими можливостями, назвавши його «Маршрутом доброти Івано-Франківщиною».
Начальник управління туризму обласної держадміністрації Наталія Гасюк розповіла: «Це буде єдиний маршрут по всій області, бо є гілка одна Галич-Рогатин, є там об’єкти відповідно забезпечені, і також наше Прикарпатське кільце, де так само є і музеї, і заклади харчування, і нічліжні заклади, що обслуговують таких туристів».
У районах, які будуть охоплені проектом, уже розпочалися навчальні семінари, інформація про маршрут буде перекладена англійською.
За статистичними даними, в Україні люди з обмеженими можливостями становлять близько семи відсотків населення. Чимало з них раді були б подорожувати.
Та і серед іноземних туристів такий відпочинок популярний. Поїхали б на Україну – якби було де їх приймати і що показати.