Санітарну, карантинну та інші допоміжні служби на пунктах пропуску ліквідують. Хоча ще тиждень тому на українсько-польській нараді у Львові віце-прем’єр Борис Колесников наказав негайно прибрати усі ці служби і пости ДАІ. Також, у зв'язку з реформуванням митної служби, планують створити пост-аудит контроль. Для прикладу, машину з товаром пропускають через митницю за тією митною вартістю, яку встановив підприємець. Але митники упродовж трьох років матимуть право перевірити підприємство і відповідно переконатись, чи не занижена сума.
Більше 70% товарів завозиться з-за кордону
Нині на Львівській митниці постійно здійснюють зовнішньоекономічні операції понад дві тисячі підприємств. За цей рік в Україну вони перевезли товару на суму понад 18 мільярдів гривень. Переважно, а це понад 70%, товар привозять з Польщі (45%), Німеччини (14%), Угорщини (5%), Франції та Чехії (по 4%). А на експорт відправляють близько 30% українських товарів.
Заступник голови митної служби Віктор Бондар повідомив, що скрізь на митницях будуть встановлені камери спостереження і навів приклад Грузії, де завдяки відеокамерам подолали 80% дрібної корупції серед митників.
«Україна може стати транзитною країною. По суті, Україна може стати великою складською державою з розвиненою інфраструктурою і транспортною мережею. Тут може бути найпотужніший товарний ринок у центрі Європи. Але для цього маємо спростити усі процедури, зробити так, щоб бізнес не сплачував зайвих платежів, не оформлював зайвих документів. Завезли товар, розмістили на території України під митним забезпеченням і реекспортували у потрібну країну, – каже Віктор Бондар.
Боротьба з контрабандою – основне завдання митників
Львівський підприємець Ярослав Рущишин, підприємство якого шиє жіночий одяг на експорт у Європу, звертає увагу на важливості боротьби з контрабандою. Адже від цього страждає українських товаровиробник. Він працює у Львівській та Рівненські області і знає нездорові тенденції у роботі митників.
«Важко переоцінити важливість митниці, бо уся наша економіка конкурує не між собою, а з товарами з Китаю, Азії та інших країн. Ми не є конкурентноздатні з таким явищем як контрабанда, – каже Ярослав Рущишин. – А ще маємо український феномен, коли термін «контрабанда» злився з терміном «секонд хенд», і митники мали б це розділити. Секонд хенд мусить бути. Але і в мене є товари минулих сезонів за великими знижками. Але під приводом секонд хенду ввозять нові товари, які куплені на знижках за кордоном, і я навіть знаходжу одяг моєї фірми, пошитий на Англію, який знову привезли в Україну. Як я можу конкурувати з цим явищем?»
Наприкінці листопада парламентарі мали б розглянути у першому читанні митний кодекс, а до 2015 року планують реформувати митну службу.