Доступність посилання

ТОП новини

На Донеччині «захищають» російську мову всупереч рішенням судів


Донецьк – Донецька влада всупереч закону проводить цього тижня Фестиваль російської культури. Таку думку в коментарі Радіо Свобода висловила громадський діяч і голова донецького обласного осередку товариства «Просвіта» Марія Олійник. Вона наголошує: цього року суд скасував рішення Донецької обласної ради про надання російській мові статусу регіональної. Отже, автоматично чиновники мали позбутись права використовувати кошти бюджету на «захист російської мови».

Підтримка російської мови обходиться жителям Донецької області у більше як 8 мільйонів гривень на три роки. Відповідне фінансування передбачає ухвалена обласною радою у 2008 році програма сприяння розвиткові російської мови на Донеччині.

Чотири роки проукраїнські організації Донецька оскаржували в судах рішення обласної ради. І влітку цього року досягли успіху – на подив громадськості донецький суд скасував рішення «Про створення умов для розвитку російської мови на Донеччині» і зобов’язав відповідача (обласну раду) використовувати у своїй роботі державну мову, як це передбачено законом.

«Від 16 липня 2010 року рішення суду остаточно увійшло у законно силу. Тобто після цього про виконання програми не може бути і мови», – розповідає позивач до обласної ради Марія Олійник.

За патетикою русофілів криється розкрадання бюджету?

Між тим, рішення про розвиток російської мови на Донеччині, в судовому порядку визнане антиконституційним, продовжують виконувати, витрачаючи на це кошти з обласного кошторису.

Зокрема, цього тижня на Донеччині проходить Фестиваль російської культури, організацію якого Марія Олійник називає непрозорою. Повна інформація про цей фестиваль відсутня. Афіша, яку вдалось взяти у засновника фестивалю Управління культури і туризму, значно відрізняється від анонсу, який розповсюдила прес-служба облдержадміністрації.

Марія Олійник припускає, що чиновники свідомо приховують інформацію, аби ніхто не питав про використання бюджетних коштів. Натомість організатори фестивалю відкидають подібні закиди. «Афіша була роздрукована. Ми ж не винуваті, що культура наших городян на настільки низькому рівні. По місту, я особисто бачив, була розклеєна тижнева афіша фестивалю», – говорить заступник начальника управління культури і туризму Михайло Желтяков.

Михайло Желтяков стверджує, що організація тижневих заходів, серед яких – три театральні вистави, ретроспективи кінострічок російських режисерів, літературні читання, наукова конференція і концерт в обласній драмі під патронатом Людмили Янукович, коштували близько 20 тисяч гривень.

Депутати ігнорують рішення судів

Рішення судів про скасування заходів на підтримку російської мови на Донеччині ігнорує не лише обласна, а й міська рада. Так, Донецька міськрада на своїй передостанній сесії звернулась до уряду з проханням якомога швидше увалити закон «Про мови». Депутати посилались на своє рішення «Про використання російської мови у Донецьку як регіональної», хоча документ був скасований за позовом прокуратури міста. Утім не погоджується з прокуратурою секретар міськради Микола Левченко.

«Проти нас просто неадекватно діяли. Це рішення усіх донеччан. Для нас російська мова рідна. Більшість її використовує і в побуті, і на роботі. Тому тут треба звернути увагу на дії прокуратури», – каже Левченко.

За словами Марії Олійник, відступитись від рішень на підтримку російської мови депутатам обласної і міської рад однаково «заважає» щедро профінансована програма на їхнє виконання.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG