Доступність посилання

ТОП новини

Українсько-білоруські угоди дозволять зберегти українську ГТС?


«Одеса – Броди»

Київ – Україна та Білорусь домовились про транспортування нафти нафтопроводом «Одеса – Броди» в аверсному режимі. Договір на два роки (з можливою пролонгацією) щодо транзиту в аверсному режимі чотирьох мільйонів тонн нафти нафтопроводом «Одеса – Броди» до білоруського заводу у Мозирі підписали «Укртранснафта» та «Білоруська нафтова компанія». Раніше нафтогін тривалий час працював у реверсному режимі (тобто у зворотному напрямку), транспортуючи російську нафту до Одеси для перевантаження на танкери. Нафтопровід будувався з метою транспортувати нафту з басейну Каспійського моря, яка б доставлялася танкерами до Одеси, до Бродів і далі на Захід через Польщу. Українсько-білоруські угоди дозволять зберегти українську газотранспортну систему, - вважає голова Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук. Він називає домовленості вигідними для України та Європи.

Олександр Тодійчук
– Пане Тодійчук, як угоди «Укртранснафти» та «Білоруської нафтової компанії» позначаться на прибутку України?

– Ці угоди дозволять зберегти українську газотранспортну систему, тому що в останні роки ми стрімко втрачали обсяги, ми були на порозі рентабельності. Окрім того, Росія завершує будівництво нової лінії БТС-2 (Балтійська трубопровідна система-2), яка має забрати із всієї системи «Дружба» ще декілька десятків мільйонів тонн нафти. Втрати будуть нести і українці, і білоруси, і поляки, і інші держави. Я б назвав трубопровід «Одеса – Броди» компенсаційним.

Далі цей проект може розгорнути всі свої можливості, дати можливість транспортувати і азербайджанську нафту, і нафту з інших джерел. Може й нафту, яка через кілька років буде видобуватись у великій кількості і в басейні Чорного моря. Це радісна новина не лише для українців, але й для десятка країн центральної Європи.

– Українсько-російські угоди передбачають, що зміна напрямку нафтогону може бути здійснена лише за згоди російської сторони. Чи Україна отримувала згоду Росії на прокачку в аверсі?

– Росія не виконувала своїх зобов’язань по завантаженню трубопроводу «Одеса – Броди» в 2010 році. Більшу частину року він простоював, він не був завантажений. Тому тут Україна вільна в ухваленні рішень, вважаючи, що російська сторона не виконала своїх зобов’язань.

– Чи зможе нафтопровід «Одеса – Броди» прокачувати одночасно венесуельську нафту в аверсному режимі і російську нафту у реверсному?

Так, хоча не скажу, що це найкращий варіант. «Одеса-Броди» може качати в різних напрямках. Але разом з тим у нас існує величезна потужна Придніпровська система, яка в радянські часи збудована, щоб транспортувати нафту зі сходу на захід і південний захід. І вона простоює. Ці маршрути найбільш економічно вигідні.

Думаю, треба повернутись до національного використання Придніпровської системи і качати нафту на Чорне море та низку заводів в Україні. А «Одеса – Броди» найбільш ефективна в маршруті «північ-південь-захід».
  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG