«Уніфікують строки повноважень Президента України, народних депутатів, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Для всіх встановлюється п’ятирічний строк. Змінюються строки проведення виборів. Зокрема, пропонується чергові вибори Верховної Ради проводити в останню неділю жовтня п’ятого року її повноважень Чергові вибори Президента пропонується проводити в останню неділю березня п’ятого року його повноважень», – заявив віце-спікер.
Або зміни до Конституції, або парламентські вибори – Литвин
За словами представників опозиції, проект змін до Конституції, ще з ранку першого дня восьмої сесії не мав достатньої для ухвалення підтримки серед депутатів. Адже в цілому зміни до Основного закону мають ухвалюватися не менш ніж трьомастами голосами. Утім, «наполеглива агітація» дала свої результати.
Свої аргументи на користь проекту навів і Голова Верховної Ради Володимир Литвин. «Поспішаю заспокоїти. Якщо, борони Боже, Верховна Рада не ухвалить рішення, то вибори будуть у березні, але, за законом новим і дуже цікавим. Тому будьте всі спокійні у цьому плані», – зауважив він.
Зміни до Конституції ухвалили з порушенням самої Конституції – Соболєв
Зрештою «за» проголосували 310 депутатів. Зокрема, 41 член фракції НУНС та 7 депутатів від БЮТ-«Батьківщини». Останніх майже одразу виключили з фракції. Утім, це вже не впливає на результат роботи парламенту, як і не впливає на позицію БЮТ-«Батьківщини», де вважають, що рішення щодо змін до Конституції було ухвалене з порушенням самої Конституції, заявив заступник голови цієї фракції Сергій Соболєв.
«Це вже в черговий раз, коли парламент, голосуючи за Конституцію, порушує саму Конституцію. Принаймні, 25 осіб, які «натиснули» кнопки «за», не були присутні у сесійній залі. Ми оголосили всіх відсутніх, але, на жаль, голосування відбулося в пряме порушення, навіть, не регламенту, а Конституції», – наголосив Соболєв.
За його словами, відповідні зміни до Конституції «лише врятували ту більшість, яка є, від реальної оцінки, яку б виставив український народ на виборах». Крім того, за словами бютівця, відповідним рішенням суттєво збільшені повноваження Президента через додання додаткового часу до його правління.
Таку Верховну Раду краще розпустити – Матвієнко
Депутат від БЮТ Сергій Сас із трибуни Верховної Ради заявив, що є всі підстави для звернення до Конституційного Суду з цього приводу. А народний депутат від НУНС Анатолій Матвієнко вважає, що є причини і для розпуску парламенту.
«Це ні що інше, як демонстрація того, що з опалу, навіть, не думаючи що ми робимо – виконуємо функції, які нам нав’язують з Банкової. А далі все відбувається за сценарієм, що нами не пишеться. А тому Верховна Рада, яка не виконує своїх функцій, не має права бути Верховною Радою. Вона має бути розпущена» – наголосив Матвієнко.
До внесення змін, виходячи з норм Конституції 1996 року, чергові парламентські вибори повинні були відбутися у березні 2011 року, а вибори Президента у жовтні 2014-го. Відповідно до Основного закону в редакції 1996 року, парламент обирався на 4 роки, а глава держави на 5 років.