Отримати коментар у міністерствах Радіо Свобода не вдалося, оскільки триває реструктуризація апарату виконавчої влади, і наразі не зрозуміло, хто відповідатиме за пам’ятки.
За словами директорки заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальської, чи не найбільша проблема – це кулуарність при вирішенні долі національних святинь.
«Ще невідомо, яка у Міністерстві культури структура за нас буде відповідати, – каже вона. – Державна служба охорони культурної спадщини не була створена так, як це передбачалось. Щодо перепідпорядкування, то з нами ніхто не радиться. Мені до рук потрапив проект президентського указу, але нам не відомо, як і хто його розробляв. Є чіткі рекомендації Центру світової спадщини ЮНЕСКО – там рекомендували Україні створити Координаційну раду з управління цим об’єктом».
Як зауважує Куковальська, до Ради мали б увійти усі зацікавлені сторони: Міністерства культури та регіонального розвитку, Київська міськадміністрація, представники Української православної церкви Московського патріархату, які контролюють частину території Лаври.
Натомість замість цього влада пропонує перепідпорядкувати та об’єднати Софію Київську та Києво-Печерську Лавру на основі спільного управління, про що напередодні повідомила директор Інституту охорони пам’яток Олена Сердюк. Керівник Національного комітету підтримки ЮНЕСКО – ІКОМОС Микола Яковина пояснює це рекомендаціями ЮНЕСКО.
«У рекомендаціях пропонувалось усунути фрагментарність у системі управління, збільшити прозорість управлінського процесу за пам’ятками. Бо у різних відомствах перебували фрагменти одного об’єкту списку Всесвітньої спадщини», – зазначає Яковина.
Софію хочуть передати церкві, яка управляється з-за кордону – Степовик
Ще одна небезпека, яка може виникнути у випадку перепідпорядкування Святої Софії Київської та її об’єднанню з Лаврою – це поглиблення міжконфесійного протистояння в Україні. З такою пересторогою працівників заповідника у коментарі для Радіо Свобода погодився професор-релігієзнавець Дмитро Степовик.
«Після об’єднання Лаври та Софії вони будуть передані церкві, яка управляється з-за кордону, – Московському патріархатові. Стародавні пам’ятки, пов’язані з історією Київської Русі-України, передаються (якщо передаються) іншій державі. А це вже справа для кримінального розгляду!» – наголошує професор.
Натомість священик УПЦ (МП) отець Андрій (Ткачов) каже, що жодного криміналу у цьому не бачить. «Якщо церква хоче, щоб храми були храмами, а не музеями, то ми діємо у дусі тих людей, які будували храми! А люди, які втратили Бога, але зберігають певний пієтет щодо культурних старожитностей, то вони намагаються зробити з храмів музеї. Ми хочемо, щоб храми були храмами! Це процес тривалий і непростий, який треба робити обережно і поволі», – зауважив священик.
Тим часом науковці та представники громади Києва 8 лютого збираються провести мітинг на підтримку збереження Святої Софії як музею і проти зміни статусу заповідника.