– Вийшло так, що вже другий рік поспіль я номінуюсь у цій одній із найпрестижніших американських премій, яка, за оцінками журналістів, стоїть поряд із такими преміями, як Grammy, MTV Awards. Вона відрізняється від Grammy тим, що в цій премії номінуються артисти, які не пов’язані контрактами з крупними «лейблами» (великі студії звукозапису – ред.), тобто це такий погляд на те, що відбувається у сучасній музиці поза номенклатурою, яка притаманна крупним «лейблам».
– Хто є членами журі і коли будуть результати?
– Цього разу в журі будуть Том Вейтс, як і минулого року, Сюзанна Веґа. А ось із нових імен – це Оззі Осборн, Артуро Сандовал, співак Сіл. І в принципі я вважаю, що вже те, що я в п’ятірці номінантів, які були відібрані за статистикою цієї премії із тисяч претендентів з понад 70 країн усіх п’яти континентів нашої планети (були відібрані кращі), я потрапив у це невелике число кращих артистів – це вже перемога. Рішення журі буде в березні.
– Романе, коли я послухала Ваше виконання, відверто кажучи, подумала, що якби не знала, хто це грає, напевно сказала б, що це Сантана, бо ж мої знання у виконавчому мистецтві гітари – не надзвичайно широкі. Але, як на мене, це по-справжньому віртуозна техніка. Хто Вас навчив?
– Ви знаєте, мені завжди дуже приємно, коли і журналісти, і критика, і преса порівнюють мене, мою манеру гри, чи знаходять у ній вплив таких великих гітаристів як Ел Ді Меола, як Джон МакЛаффін, Пакко де Лусіа, Карлос Сантана... Мій основний гітарист, який вплинув на мою манеру гри – у мої шкільні роки, коли я тільки починав грати, це Ел Ді Меола. Великий! І так сталося, що через багато років мені пощастило виступати з ним разом на одній сцені в дуеті, не одного разу... З двотисячного року ми з ним знайомі, дуже щільно спілкуємося, іноді співпрацюємо. І він сам якось називав мене продовжувачем своїх традицій і дуже улесливо відгукувався про мій альбом, який от зараз номінований як альбом року в категорії «World Beat». Він навіть написав рецензію, де сказав, що йому дуже лестить, що він бачить свій вплив у моїй музиці.
– Ваш останній альбом «Temptation» насичений мелодіями у стилі фламенко. Цей стиль напевно ближчий іспанським гітаристам, як Ви почуваєтеся в ньому?
– Той жанр, в якому я працюю, називається «fusion» – буквальний переклад – це сплав. Тобто я працюю на стику зовсім різних жанрів. Це може бути і фламенко, і середземноморські ритми, і латиноамериканські ритми, кубинські, східна музика... В принципі, я намагаюсь відобразити у своїй музиці саме творчість тих місць, тих регіонів, де я бував тривалі періоди свого життя. Наприклад, у моєму першому альбомі у першому треку за основу була використана мелодія зі Західної України, у декотрих мелодіях я використовував російський «фолк», якийсь період часу я жив на Кавказі і в мене є деякий вплив кавказьких ритмів, тобто я збираю у своїх творах все, що я спостерігав, спілкуючись із музикантами з інших країн – з бразильськими, кубинськими, або те, що я спостерігав у своєму житті саме довкола себе – культуру тих країн, в яких я жив.
– А з якими українськими музикантами Ви працювали разом?
– Свого часу я працював у Дніпропетровському оркестрі цирку. Диригентом оркестру був мій батько. З 1994-го по 1999 роки я був артистом оркестру цього цирку. Це може здатися несерйозним, але насправді – як музикант – я тоді отримав дуже добру практику і школу: це і гра в різних зовсім музичних жанрах, і читка нот, і оркестрова гра. А паралельно я вчився у Дніпропетровському технічному ВУЗі і «умудрився» одночасно і в оркестрі цирку працювати, і отримати вищу освіту як інженер-проектувальник мостів, тунелів та метрополітенів.
– Ви зараз живете за межами України, однак напевно не втрачаєте контакту зі своєю батьківщиною?
– Я десь від двотисячного року був змушений дуже рідко бувати в Україні, бо я постійно гастролюю. В даний момент у Москві я закінчую свій новий альбом. Я буваю не лише в Росії, а й і в багатьох країнах світу, де постійно гастролюю, виступаю, і пересуваюсь як космополіт. Так виходить, що в деяких країнах докладають якихось певних зусиль для того, щоб люди не дуже подобались патріотам, так би мовити... Але насправді я дуже тішуся, що майже на всіх моїх афішах чи в прес-релізах пишуть і багатьом людям в інших країнах показують, що є таке місто Дніпропетровськ на земній кулі, що є така країна – Україна. Було приємно минулого року, коли я вперше переміг в американській премії «The Independent Music Awards», що після цього мене в українських джерелах почали називати «новим предметом гордості українців». Це велика честь для мене – представляти саме у світовому міжнародному масштабі країну. Сподіваюсь, що й далі буду своїми досягненнями радувати всіх.