Доступність посилання

ТОП новини

Греки страйкують, євро потерпає від Греції


Плакат в аеропорту в Афінах «Грецький повітряний простір не продається», 22 вересня 2011 року

Прага – У Греції сьогодні страйкують транспортники, які протестують проти урядових заходів із бюджетної економії, котрих вимагає Європейський Союз як гарантії отримання Грецією наступного траншу міжнародного кредиту в розмірі 8 мільярдів євро. На чолі сьогоднішніх маршів протестів в Афінах комуністи і студенти. Дороги в столиці Греції і околицях заблоковані, потерпають і туристи. Наступного тижня до Афін прибуває місія ЄС і МВФ для перевірки виконання обсягів заходів бюджетної економії. Експерти кажуть, що криза в Греції загрожує європейським банкам і спільній валюті – євро.

Окрім паралічу страйком наземного транспорту довкола Афін, у четвер із Греції було затримано на півдня щонайменше до 100 авіарейсів. Біля парламенту в Афінах протестували кілька сотень комуністів, до них приєдналося близько 6 тисяч студенів із чорними прапорами і в масках, а також сотні членів профспілок. Поліція Греції інформує, що ситуація на транспорті у континентальній частині країни у четвер драматична.

«Трійка» країн ЄС і МВФ попереджають владу в Афінах, що вони очікують лише затвердження у парламенті обумовлених заходів бюджетної економії. Йдеться про подальше звільнення ще 30 тисяч осіб із державного сектору, скорочення пенсій та інші болючі для пересічних греків заходи.

«Мені здається, що це найгірші за останній час заходи економії. В інших країнах також криза, але там із цим намагаються дати раду іншими заходами», – каже про ситуацію один із учасників масових акцій в Афінах.

До середини жовтня у Греції закінчаться гроші

Минулого тижня міністри фінансів країн єврозони відклали до жовтня питання про надання Греції чергового траншу кредиту, пояснюючи це тим, що влада в Афінах здійснила поки що недостатньо заходів із економії бюджету. Міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос сказав у четвер, що нинішніми заходами Європи його державу перетворюють у «цапа відбувайла» з більш широких фінансових проблем. Але, за його словами, в Афін не має іншого виходу, як «повністю дотримуватися зобов’язань та уникнути будь-яких приводів, що могли б бути використані проти» греків.

У Євросоюзі бояться інерції влади Греції. Уряд в Афінах очікує, що заходи економії будуть розглянуті парламентом у наступні два-три тижні. Представники «трійки» ЄС і МВФ прибудуть до Афін наступного тижня для контролю за здійсненням заходів грецької влади. Якщо Греція не отримає 8 мільярдів кредиту до середини жовтня, то закінчаться бюджетні кошти держави і станеться дефолт.

Проблема Греції негативно впливає на євро. Експерти кажуть, що криза в Греції та її 340-мільярдний борг у євро вразили європейські банки, особливо у Франції. Дефолт Греції мав би трагічні насліди не лише для єврозони, але й для всієї фінансової системи світу.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG