Натомість візи терміном дії понад рік досі залишаються для громадян України майже недоступними: із близько двох тисяч опитаних підтвердили їхнє отримання менш як один відсоток.
Експерти відзначають також прояви дискримінаційної політики деяких консульств. Цього літа, зокрема, поширилась практика зобов’язання заявників реєструватися після повернення в Україну, зауважує координатор ініціативи «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко. За її словами, раніше таке практикували тільки французьке та іспанське консульства.
Громадські спостерігачі: візова процедура не зрозуміла, апеляція дорога
Окрім того, респонденти зазначили, що зобов’язання консульських установ письмово обґрунтовувати відмову в отриманні візи, яке набуло чинності навесні цього року, у більшості консульств виконується тільки схематично. Що ж до апеляції, то серед опитаних на її подання зважуються хіба одиниці, інших стримує тривала і дорога апеляційна процедура, зауважує координатор ініціативи «Європа без бар’єрів».
На основі опитування експерти склали рейтинг консульств, беручи за основні критерії прозорість і зрозумілість процедури отримання віз, а також загальну кількість довготермінових багаторазових безкоштовних віз, які видало консульство, говорить Ірина Сушко.
«Цього року за сукупністю показників найкращою було визнано консульську службу Австрії, яка, до речі, порівняно з минулим роком суттєво покращила свої показники, – зауважує експерт. – А найгіршою опитані визнали консульську службу Бельгії як найбільш непрозору, з найбільш обтяжливою візовою процедурою».
МЗС України хоче модифікувати візову угоду з Євросоюзом
Проблема полягає в тому, що кожне консульство провадить власну візову політику, говорить радник відділу візової політики Департаменту консульської служби МЗС України Віталій Мошківський. Наразі міністерство має намір ініціювати внесення змін до угоди з ЄС, що виключали б суб’єктивні фактори із візової процедури, зауважує він.
«Ми закликаємо країни-члени ЄС погодити певний мінімальний перелік документів, який був би стандартною вимогою для всіх консульств. По-друге, ми погодили, що у тексті угоди будуть визначені чіткі терміни дії багаторазових віз: один рік, п’ять років. Це дозволить уникнути двозначного тлумачення відповідних положень чинної угоди консулами», – розповів представник МЗС.
Відповідно до офіційної статистики видачі шенгенських віз, за кількістю виданих віз у минулому році Україна посідає друге місце у світі після Росії. Але, за інформацією Інституту євроатлантичного співробітництва, якщо співвідносити цю цифру з кількістю населення, Україна від країн-сусідок дещо відстає, поступаючись місцем, наприклад, Білорусі, яка угод про спрощення візового режиму не підписувала.